A beszélgetésnek a szépkorúság tisztázása adott keretet, hiszen jellemzően a kilencven felettiek tekinthetők szépkorúnak, életminőségük megőrzése kulcskérdés a családok és a társadalom szempontjából is. A Mediaworks rendezésében a Csak egészség legyen című konferenciasorozat második napjához kapcsolódó Szépkorúak fénykora kerekasztal-beszélgetés kényes, de aktuális témát dolgozott fel.
A beszélgetést Hőnyi Gyula szerkesztő moderálta, beszélgető partnerei Juhász Roland, a Kormányzati Szolgáltatóközpont Noprofit Kft. ügyvezető igazgatója, a Gondosóra program megvalósításának felelőse, Móré Mariann, a Debreceni Egyetem gerontológiai tanszék dékánja, Farkas András nyugdíjguru és Szirmay Viktor, az Olajág Otthonok főigazgatója volt. Juhász Roland a Gondosóra kapcsán elmondta, hogy az idősebb korosztálytól sem áll távol a modern technológia használata, sőt a kilencvennél fiatalabb korosztály magabiztosan használja a digitális eszközöket. Móré Marianna kiemelte, hogy idősebb korban a szellemi frissesség megőrzése érdekében egyáltalán nem árt, ha digitális játékokkal játszanak. Sőt, van erre egy kutatási program is, amelynek keretében a virtuálisvalóság-szemüvegek használatát vizsgálják, illetve tartalmakat fejlesztenek.
Tény, hogy az elmúlt időszakban jócskán kitolódott a fiatalságtudat, és az öregségtudat is egészen más értelmezést kapott. A beszélgetésen szó volt az időskori munkavállalásról és az öngondoskodás fontosságáról, továbbá a résztvevők beszéltek arról is, melyik az az életkor, amikor még érdemes a személyes öngondoskodást elindítani. Ez egyre fontosabb kérdés, hiszen vannak, akik a nyugdíjkorhatár elérésekor szembesülnek azzal, hogy mennyi lesz a nyugdíjuk.
Sokaknak megéri még eltölteni egy-két évet a munkahelyen, hogy javítsanak ezen, és sokaknak megéri nyugdíj mellett is dolgozni. Sőt Farkas András szerint a csaknem kétmillió nyugdíjas mintegy 20 százaléka aktív marad.
Az persze más kérdés, hogy láthatatlan munkát szinte mindenki végez, akinek van unokája, sokszor az idősebbek veszik át azt a szerepet, amelyet annak idején az egykeresős családi modellekben az édesanyák.
Fontos téma volt az idősotthonok szerepe, és némi betekintést kaphatnak a beszélgetést nézők abba, milyen lehetőségek vannak az idősotthonokban való elhelyezésre. Szóba került az örök élet, illetve a gerontológia fejlődése, de a beszélgetés résztvevői igyekeztek mindenkit a földön tartani, ez egyelőre sci-fi, annak ellenére, hogy sokkal többet tudunk ma az öregedés folyamatáról és az életminőség tartós fenntartásáról, mint valaha.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.