Bár a szorgalmi időszak már véget ért, a félév végi vizsgák még tartanak a felsőoktatásban. Azoknak, akik év közben kollégiumban laktak, el kell dönteniük, hogy maradnak-e nyárra is. A munka, gyakorlat vagy kutatómunka miatt sok hallgató választja ilyenkor is a kollégiumot. A legtöbb felsőoktatási intézmény lehetőséget kínál erre, azonban ezek ára jócskán eltérhet az évközitől, sőt, attól is függhet, hogy milyen okból szeretnének a diákok szállást igényelni.
A két hónapos szünet idején a legtöbb kollégiumban magasabb árat kell fizetni a lakhatásért, mint a tanév közben. Míg az Eötvös Loránd Tudományegyetemen az idei tanévben 13–19 ezer forintot kértek el egy hónapra a kollégiumi szobákért, addig a nyáron már 25–37 ezer forint között mozognak a bérleti díjak – hívja fel a figyelmet az Eduline. Az ELTE kollégiumai közül a legolcsóbb ára 24 640, a legdrágábbé pedig 36 640 forint a hallgatók számára.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen is költségesebb ilyenkor a lakhatás. Egy hónapra 70 900 forintot kell fizetnie annak, aki maradni szeretne a nyáron. Azonban az egyetemen arra is van lehetőség, hogy csak néhány napra béreljetek szobát. Ennek díja egy főre 7800 forint éjszakánként. Egy hónapnál rövidebb időre több egyetemen is van lehetőség a szállás bérlésére. Akár egy vagy két napra is kérhetnek szobát, de átlagosan 20 napnál kevesebb ideig kell tartózkodniuk a kollégiumban, különben ki kell fizetniük a teljes hónap bérleti díját.
A legdrágábbnak a Corvinus Egyetem kollégiuma tűnik, ahol két-, illetve háromágyas szobákat lehet bérelni. Az első lehetőség 74 600 forintba, a második pedig 70 800 forintba kerül egy hónapra.
A Budapesti Gazdasági Egyetemen ennél alacsonyabb árakkal találkoztunk. Itt a kétágyas szobákért 40 510 forintot, a háromágyasokért 27 010 forintot kell fizetni fejenként.
A vidéki egyetemek kollégiumi áraiban nincs lényeges eltérés a fővárosiakéhoz képest.
A Széchenyi István Egyetemen például a gyakorlatot végzők számára 30 ezer forint, az egyéb okból szállást igénylő hallgatóknak pedig 35 ezer forint egy hónapra a szobák bérleti díja.
A Pécsi Tudományegyetemen magasabbak az árak, mint több fővárosi intézménynél, itt ugyanis egy főre 50 ezer forintba kerül a kollégium egy hónapra.
Jó hír, hogy a kötelező szakmai gyakorlatot teljesítőknek, a doktoranduszoknak, valamint a hallgatói tevékenységet – például HÖK – végzőknek az egyetemek egy része kedvezményt biztosít.
Az ELTE-n például akár 9320 forintba is kerülhet a kedvezményes kollégiumi férőhely, de a legdrágábbis összesen 17 475 forint. Itt azért is kapható kedvezmény, ha valamilyen okból kifolyólag az intézmény elbírálása szerint kedvezményre jogosult a diák. Ez járhat például az árvaság, félárvaság vagy anyagi helyzet miatt is.
Érdemes tudni, hogy a nyári kollégium férőhelyeinek elnyerését az egyetemek különböző szempontokhoz kötik. Ilyen lehet a szociális helyzet, tanulmányi eredmény, sportegyesületi tevékenység, szakmai gyakorlat és a lakcím. A Corvinuson ezzel ellentétben a pályázatokat a leírás szerint, a beérkezési sorrendje és a rendelkezésre álló férőhelyek alapján bírálják el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.