A külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalán osztott meg egy posztot arról, hogy az Európai Bizottság képtelen megoldani az ukrán olajszállítási krízist.
Ukrajna hetekkel ezelőtt elzárta a Barátság kőolajvezetéket, ami azt jelenti, hogy az orosz Lukoiltól nem érkezik olaj Ukrajnán keresztül Magyarországra. Kijev lépése szankció az orosz energetikai cég ellen, viszont ezzel súlyosan veszélyezteti Magyarország energiaellátását.
Magyarország és Szlovákia az Európai Bizottsághoz fordultak, hogy győzzék meg az ukránokat a vezeték megnyitásáról. Ez több mint egy hete történt, olaj viszont azóta sem érkezik a kulcsfontosságú vezetéken keresztül.
Szijjártó Péter felhívta rá a figyelmet, hogy Ukrajna súlyosan megsérti az uniós csatlakozáshoz szükséges megállapodást azzal, hogy energiaválságot okoz egy uniós tagállamban. A miniszter szerint felháborító, hogy ebben a helyzetben Brüsszel nem tesz semmit egy tagállam érdekében.
Szijjártó szerint két magyarázata lehet annak, hogy az unió cserben hagyja Magyarországot:
Szijjártó Péter felszólította Ursula von der Leyen frissen megválasztott európai bizottsági elnököt, hogy vallja be, ha ő rendelte el a Barátság kőolajvezeték elzárását. Azt is mondta, ha Brüsszelnek nincs köze a vezeték elzárásához, akkor a bizottság magyarázza meg, hogy miért nem képviseli két tagállam érdekeit.
Orosz források szerint havi 1,1 millió hordó olaj esik ki. Ez a mennyiség nemcsak a magyar piacról hiányzik, hanem a szlovákról is. Itthon a Dunai Finomító (DuFi), Szlovákiában pedig a pozsonyi finomító (mindkettő a Mol érdekeltsége) a végállomása a Barátság csővezetéknek. Korábban ökölszabályként az volt elmondható, hogy mindkét üzemben a feldolgozott olaj mintegy kétharmada orosz eredetű.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.