Ahogy arról a Világgazdaság is beszámolt, a héten több fontos makrogazdasági adatot is nyilvánosságra hozott a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Ezek közül is kiemelkedik a hétfői kereseti, illetve a pénteki munkaerőpiaci adatok publikálása.
Előbbi a júliusi fizetéseket mutatta meg. A számokból az látszik, hogy az idei nyár közepén a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 636 700, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset pedig 438 400 forint volt. Mindez egyúttal azt is jelentette, hogy
Ezek impozáns adatok, ha azonban hozzátesszük, hogy a bruttó kereset mediánértéke 524 100, a nettó kereset mediánértéke 362 900 forintot ért el, ami 16,5, illetve 16,6 százalékos pluszt mutat az előző év azonos időszakához képest, akkor még jobbnak tűnik a helyzet.
Nem véletlen, hogy az elemzők is egyöntetűen derűlátóan nyilatkoztak. Virovácz Péter az ING-től az emelte ki, hogy a júniusi adatközléssel szemben, amikor is negatív meglepetést láthattunk, a júliusi bérstatisztika pozitív meglepetést hozott. „Továbbra sincsen érdemi lassulás a bérdinamikában, ugyanis a friss adat illeszkedik az idei év első felében látott átlaghoz. Egyelőre tehát az év második felére várt lemorzsolódásból nem látszódik semmi és továbbra is az év elejei várakozásokat messze felülmúlja a keresetek növekedési üteme” – fogalmazott.
Miután már a hetedik havi kereseti adat is ismert, nem árt felidézni, mi történt 2024-ben eddig ezen a téren, mennyi pénzt keresnek a magyarok. Hogy ezt könnyen át lehessen tekinteni, a hivatalos kereseti adatokat feltöltöttük egy interaktív grafikonra, amelyből látszik a bérnövekedés dinamikája.
A bérnövekedés azonban csupán egy a fontos munkaerőpiaci statisztikák közül. Legalább ilyen meghatározó a foglalkoztatottság és a munkanélküliség is. Erről a friss számok éppen pénteken jelentek meg. A Magyarországon foglalkoztatottak létszáma 39 ezer fővel nőtt 2024 augusztusában az előző év azonos időszakához képest. Ez azt jelenti, hogy a nyár utolsó hónapjában 4 millió 748 ezer fős volt a foglalkoztatottság hazánkban. Ezzel párhuzamosan a munkanélküliek száma 210 ezerre nőtt, így a munkanélküliségi ráta 4,2 százalék.
Fontos kiemelni, hogy a magyar gazdaságban továbbra is érdemi munkaerő-tartalék található, elsősorban a nők, a 25 éven aluliak, az 55 év felettiek és az alacsonyan képzettek körében. Az ő munkaerőpiaci integrációjukat a kormányzati programok, mint például az Ifjúsági Garancia Plusz Program is támogathatja.
Az elemzők – így Molnár Dániel a Makronóm Intézettől – arra hívták fel a figyelmet, hogy kedvezően alakult a nyári hónapokban a hazai munkaerőpiaci helyzet, a szezonálisan kiigazított adatok ugyanakkor arra utalnak, hogy a foglalkoztatás éven belül már tetőzött, hónapról hónapra csak kismértékben változik. Hogy ezt a trendet is pontosabban lehessen követni, az idei foglalkoztatottsági adatokat is felvittük az interaktív grafikonra.
A táblázatot folyamatosan frissítjük, bővítjük majd a legfrissebb adatokkal, ezért érdemes lesz időről időre megtekinteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.