Az EVE Power csúcstechnológiás gyárat épít Debrecenben, ami azt jelenti, hogy intelligens energiamenedzsment és környezettudatos megoldások alkotják majd az üzem működésének alapját – tudatta a Világgazdasággal a kínai Eve Energy – amely egyike a világ tíz legnagyobb akkumulátorokat gyártó cégének – 2012-ben alapított leányvállalata. A társaságnak 14 termelőegysége van a világon, és még 2023 májusában jelentették be Debrecenben, hogy az iparág csúcsát jelentő üzemet létesít a helyi Észak-nyugati Gazdasági Övezetben. Az ugyancsak a cívisvárosban megtelepedő BMW Group beszállítójaként hengeres akkumulátorcellákat állítanak majd elő az elektromos autók új generációja számára.
A közleményben emlékeztettek:
A tavaly májusi bejelentést követően a mélyalapozási és földmunkaengedélyt 2023 októberében kapta meg az ázsiai vállalat, a cölöpözés pedig 2024 júliusában kezdődött meg. Most arról számoltak be, hogy a terveknek megfelelően haladnak a projekttel, és benyújtották a kérelmet az egységes környezethasználati engedély (IPPC) megszerzése érdekében a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatalhoz.
Megerősítették: a technológiai szennyvíz tekintetében Debrecen legszigorúbb szennyvíz-kibocsátási szabványainak kívánnak megfelelni. Az EVE Power elkötelezett, hogy
szürkevizet használ a termeléséhez szükséges víz többségének fedezésére, miközben korszerű szennyvíz-újrahasznosító rendszert alakít ki, így a szennyvizet újra fel tudja használni a technológiai folyamatokban, például azokban a létesítményekben, amelyekben zárt rendszerben a kibocsátott gázt kezeli.
Szerintük ezek az intézkedések egyaránt azt a célt szolgálják, hogy az üzem hatékonyabbá tegye erőforrás-felhasználását.
Az EVE Power intelligens épületfelügyeleti és energiamenedzsment-rendszert telepít gyárában, amely digitálisan optimalizálja az energiafelhasználást annak érdekében, hogy megelőzze az energiaveszteséget. Ezzel párhuzamosan alacsony energiafelhasználású folyamatokat alakítanak ki, például a kompresszorok, füstgázok hőveszteségének visszanyerése révén – tették hozzá, kiegészítve azzal, hogy ez a működés csúcstechnológiás eszközöket igényel, ezért magas hatékonyságú motorokat, transzformátorokat és frekvenciaváltókat fog telepíteni. Emellett saját napelemparkot építenek a debreceni egységükhöz, hogy csökkentsék a hálózatról felvett áram mennyiségét.
Kiemelten fontos – mutatnak rá – a hatékony vízgazdálkodás is, ezért körforgásos rendszert építenek ki a létesítményen belül a külső vízforrások használatának csökkentése érdekében. A gyár a hűtőtornyokból származó, illetve megtisztított vizet is visszavezeti a termelésbe, ezzel pedig jelentősen hatékonyabbá teszi vízgazdálkodását.
Korábban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszélt arról, hogy az Eve Power a BMW kérésére érkezett a hajdúsági városba, hogy a magyarországi gyárát ellássa új generációs, hengeres akkumulátorcellákkal. Akkor az is elhangzott, hogy
a magyar állam a 400 milliárd forintos projekthez 14 milliárd forint támogatást biztosít, így segítve több mint ezer új munkahely létrehozását.
A cég közölte: elindította az új kollégák toborzását és összesen több mint 1000 munkatárs felvételét tervezi, elsődlegesen a magyar munkavállalókra fókuszál. Már tavaly megkezdték az új kollégák alkalmazását, és fokozatosan, a feladatok függvényében töltik fel kapacitásaikat. A tervek szerint
2024 augusztusában az EVE Power szándéknyilatkozatot írt alá a Debreceni Egyetemmel és a Wuhan Egyetemmel, amely értelmében a közös lítium-ion akkumulátor kutatási programok indításának lehetőségét vizsgálják meg. Mint írják, a partneri kapcsolat célja többek között, hogy gyakorlati tapasztalatokkal támogassák a diákok K+F-projektjeit, emellett pedig egyedülálló gyakornoki lehetőséget nyújtsanak a többiek között vegyész-, fizikus- és mérnökhallgatók számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.