BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
NAGY Márton
Budapest, 2024. október 14.Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter beszédet mond a turizmus fejlesztését célzó deregulációs csomagról tartott sajtótájékoztatón a Nemzetgazdasági Minisztériumban 2024. október 14-én. A tárca a Magyar Turisztikai Ügynökséggel közösen terjesztette elő a 16 pontból álló csomagot.MTI/Hegedüs Róbert

Magyar miniszterekkel tárgyalt a világ legnagyobb fejlesztési bankjának elnöke

A CDB elnöke Nagy Mártonnal és Varga Mihállyal is találkozott. A kínai óriásbank vezetője szerint Magyarország kiváló helyszín a befektetésre, a kormánnyal együttműködve pedig hamarosan több projektet is elindítanának hazánkban.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter meghívására pénteken Magyarországra látogatott Tan Csiung, a kétoldalú gazdasági kapcsolatok fejlesztésében vezető szerepet játszó China Development Bank (CDB) elnöke, aki Varga Mihály pénzügyminiszterrel is találkozott.

NAGY Márton
Budapest, 2024. október 14.Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter beszédet mond a turizmus fejlesztését célzó deregulációs csomagról tartott sajtótájékoztatón a Nemzetgazdasági Minisztériumban 2024. október 14-én. A tárca a Magyar Turisztikai Ügynökséggel közösen terjesztette elő a 16 pontból álló csomagot.MTI/Hegedüs Róbert
Nagy Márton meghívására Magyarországra látogatott a China Development Bank elnöke / Fotó: Hegedüs Róbert / MTI

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleménye szerint a felek a találkozó során áttekintették az infrastruktúra-fejlesztés, energetika, digitalizáció és e-mobilitás terén megvalósuló magyar–kínai kiemelt közös projektek aktuális helyzetét, valamint konstruktív véleménycserét folytattak a Kínai–Magyar Együttműködési Keretrendszerben megvalósuló szuverén pénzügyi együttműködés elmélyítésének lehetőségeiről.

Nagy Márton a találkozón hangsúlyozta: 

A magyar–kínai kapcsolatok soha nem voltak még olyan kedvezők, mint most, ez alól pedig nem képeznek kivételt a finanszírozási együttműködések sem. 

A miniszter hozzátette: Magyarország mindenkivel a kölcsönös tiszteleten alapuló, minden fél számára előnyös gazdasági kapcsolatok kialakítására törekszik, ebben kiemelten fontos partner hazánk számára Kína és a kínai pénzintézetek.

Kína globális pénzügyi szerepe folyamatosan erősödik, a kínai befektetések pedig egyre fontosabbá válnak a világgazdaságban. Magyarország mára a kínai befektetők első számú célpontjává vált Kelet-Közép-Európában, ez tovább erősíti hazánk gazdasági híd szerepét a keleti és nyugati tőke, tudás és technológia összekapcsolásában – írta közleményében az NGM.

Nagy Márton Kínába repült, hogy újabb hitelekről tárgyaljon

Nagy Márton Kínában tárgyal, hogy további magyar cégek lépjenek be a kínai piacra, és új kínai beruházások valósuljanak meg Magyarországon.

A nemzetgazdasági miniszter kiemelte: a magyar kormány átfogó gazdaságfejlesztési stratégiát dolgozott ki, és számos új infrastrukturális projektkezdeményezése van, amelyek megvalósításában nagymértékben számít a kínai pénzintézetekre, így a CDB-re is.

VARGA Mihály magyar pénzügyminisztérium
Varga Mihály szerint a jövőben további óriásberuházások érkezhetnek Kínából Magyarországra / Fotó: Hegedüs Róbert

A kormány az új kezdeményezések mellett komoly hangsúlyt fektet a meglévő magyar–kínai közös projektek megvalósítására is. 

A várhatóan jövő nyárra elkészülő Budapest–Belgrád vasútvonal befejezését követően a V0-s vasúti körgyűrű, a budapesti repülőtérre vezető vasútvonal, valamint a röszkei és a tompai magyar–szerb határátkelő infrastruktúrájának fejlesztése lehet a következő olyan stratégiai beruházás, amely kínai társfinanszírozással valósulhat meg Magyarországon – olvasható az NGM közleményében.

Újabb kínai szuperbank jöhet Magyaroroszágra

Az utóbbi években több kínai bank is Magyarországot választotta működése helyszínéül, a kínai pénzintézetek bíznak a magyar gazdaságban – jelentette ki Varga Mihály, miután hivatalában fogadta Csiungot. A pénzügyminiszter kiemelte:

A pénzügyi együttműködés a magyar–kínai kapcsolatok egyik leggyorsabban fejlődő területe, amely hozzájárul az ország finanszírozásának biztonságához és több lábon állásához.

A CDB budapesti regionális telephelyét 2022-ben nyitotta meg, ezen keresztül finanszíroz fejlesztési projekteket a kelet-közép-európai régióban. A pénzügyminiszter kiemelte, hogy Magyarország a kínai befektetők első számú célpontja Kelet-Közép-Európában.

Tavaly Kínából érkezett a legtöbb külföldi befektetés, a kínai vállalatok több mint 7,6 milliárd euró befektetésére vállaltak kötelezettséget. Kiemelkedők ezek közül

  • a CATL 3000 milliárdos,
  • a Huayou Cobalt 520 milliárdos
  • és az EVE Power 400 milliárdos forintos beruházása,
  • valamint a BYD több milliárd eurós szegedi befektetése.

Varga Mihály hangsúlyozta, hogy Kína Magyarország kilencedik legfontosabb kereskedelmi partnere, részaránya a teljes magyar külkereskedelemben eléri a 4 százalékot, ezzel a legfontosabb Európán kívüli partnere hazánknak. 

A két ország stabil kereskedelmi és gazdasági kapcsolata kiemelten fontos, hiszen mára Kína a világ második legnagyobb gazdasága 

– tette hozzá a pénzügyminiszter.

Varga Mihály a világ negyedik legnagyobb bankjával tárgyalt

A pénzügyminiszter hivatalában fogadta a Bank of China alelnökét. Varga Mihály szerint hazánk jelentős pénzügyi központ Kelet-Közép-Európában.

 

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.