Magyarország a dohányzás, elhízás, alkoholfogyasztás területén is benne van az első 25-ben a világon, míg az olyan fontos szűréseken, mint az emlőrák, a nőgyógyászati vagy vastagbél-vizsgálatokon való megjelenési arány szempontjából rendre az európai rangsor utolsó harmadában találjuk magunkat – hívta fel a figyelmet a Prémium Egészségpénztár 13 ezer tagja által kitöltött felmérés eredményét ismertetve.
A kutatás egyik legmeglepőbb eredménye a várható élettartam megbecsülése, pontosabban alábecsülése volt. A 45 évnél fiatalabb válaszadók 60 százaléka úgy gondolja, hogy a magyarok átlagosan csak 70 évig élnek, ami több, mint hét évvel kevesebb, mint a valós adat.
Tovább élünk, mint gondolják, ez azonban korántsem számít jó eredménynek,
hiszen ezzel a várható élettartammal mindössze a 89. helyen áll Magyarország. Sok olyan ország is megelőz bennünket, melyekre nem is gondolnánk, például Kolumbia, Albánia vagy Törökország.
Logikus a következtetés, hogy nagyobb hangsúlyt kellene fektetnünk a megelőzésre.
A felmérés szerint a férfiak és a nők
A kutatásban szereplők több, mint kétharmada azt is elképzelhetőnek tartja, hogy a szűrővizsgálatokon résztvevők előnyöket élvezzenek a távol maradókkal szemben.
Érdekes, hogy
a pénzügyi előnyöket, ilyen lehetne például a járulékcsökkentés vagy az adókedvezmények, a válaszadók elképzelhetőbbnek tartják, mint az ellátásból származókat,
például előresorolás, kiemelt szolgáltatások.
A világ különböző országaiban eltérően gondolkodnak az emberek az egészségük iránti felelősségről.
A kutatás egyik központi kérdése is ez volt:
kinek a feladata az egészségmegőrzés?
A pénztártagok válaszai szerint a felelősség így oszlik meg:
Férfiegészség-kampány indul, de a nőkre számítanak a szakemberekA magyar férfiak nem szívesen járnak szűrővizsgálatokra, átlagéletkoruk jóval alacsonyabb, mint az uniós férfiátlag, pedig a prosztatarák azok közé a betegségek közé tartozik, amelyek időben szűrve jól gyógyíthatók. Széles körben kell tudatosítani a rendszeres prosztatarákszűrés jelentőségét – hangzott el a Magyar Rákellenes Liga, a Magyar Szervátültetettek Szövetsége és a Magyar Urológusok Társasága által szervezett országos PSA-szűréssorozat kampánynyitó sajtótájékoztatóján. Az akár éveken át tünet- és panaszmentesen fejlődő prosztatarák a harmadik leggyakoribb daganatos halálok a magyar férfiak körében; évente több mint 1300 férfi hal meg a betegségben. |
A nők nagyobb jelentőséget tulajdonítanak az egyén felelősségének, mint a férfiak. Ez a különbség részben abból adódhat, hogy a nők kifejezett hangsúlyt fektetnek a maguk és családjuk egészségtudatosságára, életmódjára. Az állami gondoskodás részesedése a férfiak szerint markánsabb 38 százalék, a nőknél ez csak 32 százalék – derül ki a kutatásból.
A felmérésből sok minden kiderült az átlag magyar egészségpénztári tagok egészségtudatosságáról is, ugyanis a kérdőívet kitöltők
Az átlagos magyar állampolgár közel sem ennyire egészségtudatos,
hiszen Magyarország a szűréseken (emlő, nőgyógyászati, vastagbél) való megjelenési arány szempontjából rendre az európai rangsor utolsó harmadában szerepel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.