Már több mint 187 ezren használták az ingyenes tünetellenőrző alkalmazást, a 2023 nyarán debütált Semmelweis HELP-et, amely most új modullal bővült.
Az immár 778 tünetet és 740 betegséget tartalmazó applikáció elsősorban heveny tünetek ellenőrzésére használható, elsődleges célja, hogy a betegek a megfelelő ellátási szintre jussanak segítségével.
A Semmelweis HELP tájékoztat arról, hogy a felhasználónak betegség vagy baleset esetén
Azoknak, akiknek a telefonján már ott van az alkalmazás, elég csak frissíteni a felnőttmodullal, a most csatlakozók pedig ugyancsak ingyenesen letölthetik az AppStore-ból, a Play Áruházból, illetve elérhető ezen a címen.
A hazai szinten egyedülálló fejlesztés hétfőn bejelentett bővítésén majdnem egy évig, 14 orvos és két kommunikációs szakember dolgozott.
A fejlesztés a Richter Gedeon Nyrt. támogatásával valósult meg, a tartalmakat pedig a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ validálta.
A rendszer nem ad diagnózist,
de hiteles, orvosszakmailag megalapozott, a laikusok számára is érthető információkat nyújt arról, hogy mi okozhatja az észlelt tüneteket. A vérnyomásra, pulzusszámra, hőmérséklet-adatokra és egyebekre vonatkozó felhasználói válaszok alapján megmutatja az egyes betegségekkel kapcsolatos tünetegyezés mértékét, és azt, hogy az egészségügynek melyik szintjére kell fordulni az adott problémával.
A Semmelweis Egyetem fontos feladatának tekinti a három fő tevékenysége – az oktatás, kutatás-innováció és gyógyítás – mellett a lakossági edukációt is – mondta Merkely Béla rektor az alklamazás felnőtt modulját bemutató sajtótájékoztatón.
Az applikáció felnőttekre való kiterjesztése nemcsak a pácienseknek kínál új lehetőségeket, de hozzájárulhat az egészségügyi rendszer terhelésének csökkentéséhez is
– emelte ki Orbán Gábor, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója.
Az appot időközben kiegészítették vérnyomás-, vércukor- és a pulzusértékek megadására alkalmas panellel, továbbá szükség esetén a bevitt adatok és válaszok megadása után
az algoritmus a háttérben kiszámolja a szülés várható időpontját, a beépített szemészeti panel pedig az akut helyzetek gyors felismerését szolgálja
– közölte Kovács Eszter, az applikáció ötletgazdája, egyik fejlesztője, az egyetem kommunikációs igazgatóhelyettese.
Krivácsy Péter, a Semmelweis HELP orvosszakmai vezetője hangsúlyozta: a gyermekgyógyászati modul fejlesztése során szerzett tapasztalatokat használták fel a felnőtt háziorvosi, szülészeti-nőgyógyászati és szemészeti modulok kidolgozása során. Utalt arra is, hogy a gyakorló, betegeket gyógyító orvosok részéről ez a feladat teljes más gondolkodást és logikát igényelt, hiszen más szerkezetben kellett elhelyezniük az ismeretek tégláit úgy, hogy azok jól működő egészet adjanak.
Fontos, hogy
akut panaszokat ellenőrizzenek a felhasználók, és ne a krónikus betegségeiket, kövessék
az applikáció kéréseit, javaslatait, használják a szabad szavas keresőt, és lehetőleg minél több tünetet adjanak meg, akkor működik majd jól a tünetellenőrzés – hangsúlyozták a fejlesztők.
Tavaly nyáron, a Semmelweis HELP bemutatása után egy nap alatt 14 ezer tünetellenőrzést végzett a lakosság, a Magyarországot kiszolgáló AppStore-ban napokig vezette a letöltési listát, megelőzve ezzel a játék és navigációs programokat.
Semmelweis HELP: külföldön is érdeklődnek a magyar innováció iránt
Már licencérdeklődés is van arra a feltehetően világszinten is egyedülálló, közcélú egészségügyi applikációra, amelyet a Semmelweis Egyetem csapata fejlesztett ki. Az alig öt hónapja bevezetett, ingyenes tünetellenőrző applikáció, a Semmelweis HELP a gyermekbetegségekre kidolgozva elérhető, de jövő év második felében már a felnőttekre szabott változata és a szülészeti-nőgyógyászati tünetellenőrző verzió is megjelenhet, miközben munkához látott a Szemészeti Klinika csapata is – értesült a Világgazdaság.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.