Október 11-én van a tojás nemzetközi világnapja, amit a Baromfi Termék Tanács és a Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetsége is megünnepel a 21. Tojás Világnapi Szakmai Konferencián. A magyar fogyasztóknak azonban sokkal fontosabb, hogy a 3 százalékos szeptemberi inflációs adatból – ami csökkenő tendenciát mutat az augusztusi 3,4 százalékos értékhez képest – több más olcsóbbá váló alapélelmiszerhez hasonlóan a tojás 3,5 százalékos árcsökkenéssel vette ki a részét.
Igaz, a képet árnyalja a rendkívül magas bázis: ha ugyanis a 2005-től 2023-ig tartó időszakot vizsgáljuk, trendszerű a drágulás, melynek mértéke az elmúlt két évben kiugró volt, akárcsak korábban, 2012-ben, azt követően viszont korrekció is bekövetkezett az árakban. Tavaly a tyúktojás felvásárlási darabára átlagosan 42 forint volt, míg a fogyasztói ár 79. Érdemes ezzel együtt ugyanakkor arra is kitérni, hogy a hazai tojástermelés 1990 óta csaknem a felére csökkent.
A legutóbbi, 2023-as adat szerint 2,32 milliárd darabszám az össztermés, ami valamivel több, mint 240 tojás per fő évente,
azaz a magyarok többsége másfél naponta elfogyaszt egy tojást, jellemzően főzve vagy rántottaként.
Ahogy arról többször írtunk, továbbra is parázs vita folyik a vegán étrend követői és az állati fehérjéket tudatosan, nem pazarlóan fogyasztók között.
Az emberi szervezet számára ugyanis teljesen máshogy hasznosul egy gramm tojásfehérje, tejfehérje vagy húsfehérje, mint például az ezzel megegyező tömegű gabonafehérje.
Ráadásul az állati eredetű fehérjeforrásokban általában a jó minőségű proteinek sokkal koncentráltabban vannak jelen, mint a növényekben, így az emberi test egészségének, izomműködésének fenntartásához sokkal kevesebb elfogyasztása is elegendő a belőlük készült ételekből.
„A természetes fehérjeforrások közül a tojásfehérje és az anyatej a legkedvezőbb összetételű az emberi szervezet számára. Az ezekben megfelelő arányban és mennyiségben megtalálható esszenciális aminosavak a fehérjetartalmuk gyakorlatilag teljes felhasználhatóságát lehetővé teszi. Nem sokkal maradnak el tőlük a halak, a húsok vagy éppen a tejtermékek, azonban a növényi, és főleg a nem megfelelően kombinált növényi fehérjeforrások hasznosulása már sokkal kedvezőtlenebb” – mondta a Világgazdaságnak Németh Csaba élelmiszermérnök, címzetes egyetemi tanár, a tojástermékeket gyártó szigetcsépi Capriovus Kft. kutatás-fejlesztési igazgatója. Hozzátette: időskorban természetes folyamat az évről évre megfigyelhető izomtömegvesztés. Ezt a folyamatot tudjuk nagymértékben lassítani, és gyakran hosszú évekre megállítani megfelelő minőségű fehérjéket tartalmazó étrenddel. A modernkori élelmezés elképzelhetetlen az egyszerűen felhasználható, biztonságos tojástermékek nélkül, mint amilyenek a héjtól elválasztott, hőkezelt tojásbelső, azaz tojáslé, vagy a héjától megtisztított főtt tojás.
Német szerint számos technológiában nincs lehetőség sem a friss tojás, sem a hűtést igénylő tojáslé felhasználására. „Számukra készülnek a hűtést nem igénylő, a minőségét három évig is megőrző tojáspor termékek. Ráadásul por formában a magyar tojások a világ bármelyik pontjára eljuthatnak, legyen szó akár Ázsiáról vagy Afrikáról” – tette hozzá.
A szakértő kitért arra is, hogy az innovatív magyar tojástermékek zászlóshajójának ma a ToTu termékcsalád tekinthető, amely szinte kizárólag tojásfehérjét tartalmaz, a tejmentesen táplálkozók velük tudják
is helyettesíteni.
Százötvenmillió tojással robbantott ki tejmentes háborút egy magyar vállalkozás
Élelmiszer-allergiás emberek életét könnyíti meg csak tojásfehérje felhasználásával készült termékcsaládjával egy szigetcsépi cég. A Capriovus Kft. Rögös túrójának akkora volt a sikere, hogy azóta tojásfehérje-alapú tejjel, tejföllel és sajtkrémmel szélesedett a termékpalettája. Németh Balázs kutatás-fejlesztési igazgató szerint a legnagyobb motivációt mégis az jelenti, ha jobbá tehetik az intoleranciával élők mindennapjait.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.