BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre optimistábbak a fiatalok – várnak fizetésemelést, de infláció alattit

Csak ötödük gondolja úgy, hogy az infláció fölötti bérfejlesztést kap.

A K&H ifjúsági indexe szerint a hosszabb távú adatokból az látszik, hogy  

fokozatosan nőtt a fizetésemelésre optimistán tekintő fiatalok aránya, azaz egyre többen számítanak fizetésük reálértékének emelkedésére is.

Az érintettek több mint fele, 54 százaléka azonban az inflációtól elmaradó fizetésemelkedést vár.

Friendship,At,Workplace.,Diverse,Millennial,People,Having,Good,Talk,At, branding, munkavállaló,
Fiatalok – egyre optimistábbak / Fotó: Shutterstock

A kutatás eredményei és a hivatalos adatok felemás jövőképet mutatnak: a KSH adatai szerint ugyanis az idei év első hat hónapjában a huszonéves fiatalok közel 9 százalékos reálbér-emelkedést könyvelhetett el. Az ellentmondás magyarázata, hogy miközben a hivatalos adat szerint az első fél évben 4 százalék alatt volt az infláció, a fiatalok az árak átlag 18 százalékos emelkedéséről számoltak be a második negyedéves felmérésben.

A jövőkép összességében kedvező, a fiataloknál azonban kevésbé pozitív a helyzet 

– ez derül ki a K&H ifjúsági indexéből, amely egyebek között azt vizsgálta, hogy a 19–29 éves dolgozó fiatalok mekkora béremelkedést várnak. Nagyon alacsony az igazán pesszimisták aránya: mindössze 4 százalékuk tartja elképzelhetőnek, hogy a mostaninál kevesebb nettót vihet haza.

Hosszú távú javulás jellemző

A több mint tízéves múltra visszatekintő felmérés idősoros adataiból viszont már egyértelműen javulás látszik a fizetések megítélésében. A 2013 eleje és 2015 vége közötti negyedévekben 50 százalék alatt volt a béremelkedést valószínűsítő dolgozó fiatalok aránya, ebben az időszakban átlagosan 47 százalékuk számított erre. Ugyanakkor 2016 és 2020 első negyedéve között már több mint 67 százalékuk szerepelt az optimisták táborában, az azóta eltelt időszakban pedig már átlagosan majdnem 72 százalékos volt az arányuk. A rekordszintet a múlt év második negyedévére vonatkozó 80 százalék jelentette, vagyis akkor az állásban lévő fiatalok négyötöde várt magasabb fizetést – az akkori csúcsértékben szerepet játszhatott a 2023 elejére jellemző extrém magas infláció is. 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.