BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kampány a hársmézért: az immunerősítő hatás lehet a hívószó

Mézfogyasztást ösztönző kampány indul, amelynek idén a téli időszak kedvelt immunerősítője a hársméz áll a fókuszában. A fő cél a hazai mézek népszerűségének növelése.

A magyar mézek előnyben részesítése a hazai fogyasztókon múlik, ezért keressünk és vegyünk közvetlenül méhésztől termelői mézet – mondta a mézfogyasztást ösztönző kampányt beharangozó tájékoztatón Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára. A hazai preferálásának elsősorban amiatt van jelentősége, mert a hagyományos uniós exportpiacainkat Európán kívüli, ellenőrizetlen körülmények között előállított olcsó méz, vagy mézhamisítvány árasztotta el, ami óriási károkat okoz a magyar méhészeti ágazatban.

A hársméz ilyenkor csodát tesz / AMC

A következő időszakban az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) javaslatára a fajtamézek élettani és gyógyhatásaira hívják fel a figyelmet. Míg tavaly a vérnyomáscsökkentő hatásairól nevezetes napraforgóméz megismertetése volt a cél, idén a megfázásos időszak egyik természetes csodaszerét, a hársmézet népszerűsítik. Ez nemcsak kitűnő immunerősítő a téli időszakban, de kiváló vitaminforrás is.

A legtöbben az akác- és a virágmézet részesítik előnyben mézvásárlásánál, miközben rendkívül gazdag a repertoár. 

A hársméz például nemcsak kitűnő mézalternatíva, de egészségre gyakorolt hatásai is egyedülállóak, ráadásul hazánkban a fajtamézek között az egyetlen olyan méz, mely őshonos növényről származik – az ezüstlevelű hársfáról 

– mondta Bross Péter, az OMME elnöke.

Az Agrármarketing Centrum (AMC) a kampány során elsősorban arra kívánja felhívni a figyelmet, hogy a sokak által ismert akác- és virágmézek helyett – vagy mellett – különlegesebb fajtákat is megismerni.

Magyarországon jelenleg összesen húszezer méhész foglalkozik méztermeléssel, a méhcsaládok száma 1,2 millió. A méhsűrűség négyzetkilométerenként 13 méhcsalád, ez a világon a nálunk a legmagasabb. Az Európai Unióban mintegy 17 millió méhcsalád van, és 600 ezren méhészkednek összesen.

A megtermelt méz mennyiséges évente 25 ezer tonna, a hazai mézfogyasztás átlagosan pedig évente fejenként egy kiló.

Magyarországon évente 10 ezer tonna méz fogy, amelyből hatezer tonna a közvetlen, termelői, négyezer tonna pedig az áruházláncokban történő értékesítés.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.