BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hatalmas bajban a Dunaferr: nincs pénze a Libertynek, nem tudja kifizetni a béreket

A Vasas Szakszervezeti Szövetség tájékoztatása szerint Ajay Agarwall a Liberty Steel ügyvezető igazgatója is elismerte, hogy nem tudják tovább fizetni a béreket a dunaújvárosi vasműben. Az, hogy az október bérek kifizetésével gond lesz, vélhetően a kormány is tudhatott róla, erre utalhat, hogy pont a héten, hétfő este jelent meg az a kormányrendelet, amely felgyorsítja ilyen helyzetekben a bérek kifizetését.

„Az ideiglenes vagyonfelügyelőt 2024. november 6-án 21 órakor arról tájékoztatta Ajay Agarwall ügyvezető, hogy a munkabér fizetésére a fedezet nem áll rendelkezésre” ez áll abban a levélben, amelyben a Vasas Szakszervezeti Szövetség tájékoztatást adott a munkavállalóknak a dunaújvárosi gyárban a kialakult helyzetről csütörtökön.

Dunaferr
Hatalmas bajban a Dunaferr: nincs pénze a Libertynek, nem tudja kifizetni a béreket / Fotó: Szabóné Zsedrovits Enikő

Október 3-án jelent meg az a kormányrendelet, amely ideiglenes vagyonfelügyelőt rendeltek ki a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft.-hez, és a Dunnarolling Duna Vasmű Kft.-hez és a Dunaferr Labor Nonprofit Kft.-hez.

Ugyanakkor szerdán már felvette a kapcsolatot az ideiglenes vagyonfelügyelő a szakszervezetekkel és az üzemi tanáccsal, egyúttal beszámolt a kialakult helyzetről is. A vagyonfelügyelő elmondta, hogy a csődtörvénynek és a kormányrendeleteknek megfelelően jognyilatkozatot kért a Liberty vezetésétől arról, hogy a munkabéreket a törvényes határidőig ki tudja-e fizetni.

Mivel a Liberty vezetése ennek nem tett eleget, az ideiglenes vagyonfelügyelő a Bérgarancia Alap lehívásához a szükséges bankszámla létrehozására szólította fel a másik felet.

A levél tanulsága szerint az ügyvezető ekkor tájékoztatta arról a vagyonfelügyelőt, hogy nem áll a cég számára elegendő fedezet, továbbá jelezte, hogy bankszámla sem áll még rendelkezésre.

Az ideiglenes vagyonfelügyelő ezt követően tájékoztatta a kialakult helyzetről a Fővárosi Törvényszéket. „A bankszámla megnyitásának időpontjától az ideiglenes vagyonfelügyelő haladéktalanul megteszi a szükséges intézkedéseket a munkabérek utalása érdekében”, olvasható a levélben.

Lógott a levegőben, hogy előbb-utóbb nem lesz pénz bérekre

Október elején írtunk róla, hogy gyakorlatilag senki nem tudja megmondani, hogy mi lesz annak a több ezer munkavállalónak a sorsa, akit lehetetlen helyzetbe hozott a Dunaferr korábbi vagyonelemeit birtokló Liberty Steel. Október elsején derült ki, hogy felszámolási kérelmet terjesztettek elő az illetékes törvényszéknél a Dunarolling Dunai Vasmű Kft.-vel szemben, miután a brit–indiai vállalat szeptember 30-ig bezárólag nem tett eleget a fizetési kötelezettségének. 

Mindez nem volt azonban előzmény nélküli, már a nyár elején láthatóak voltak a problémák, amikor kiderült, megkezdi a vasmű két kokszolójának leállítását a Liberty Dunaújvárosban, amit azzal indokoltak, hogy a jelenlegi piaci körülmények között nem tudják hatékonyan működtetni a gyárat, amely az egyre nagyobb veszteséget termel az acélipar válsága közepette.

Hogy a helyzet valójában mennyire súlyos, az csak július elején lett világos a nyilvánosság számára is, amikor több napot késett a júniusi bérekkel a vállalat, ami aztán megismétlődött augusztus elején is. A munkavállalók érthetően dühösek voltak a vállalatvezetésre, de nemcsak mert csúszott a bérekkel, hanem mert a korábbi ígéretekkel szemben egyáltalán nem látták biztosítottnak a gyár működését, emiatt több tiltakozó megmozdulásra is sor került a vasmű területén. Azóta olyannyira nem javult a helyzet, hogy több ezer munkavállaló még mindig állásidőn van, azaz lényegében nem folytatnak semmilyen munkát. A Dunaferr válsága azért is súlyos, mert a térség egyik legnagyobb munkáltatója, ha leáll a termelés, több ezer család megélhetése kerül veszélybe.

A kormány kezében a munkavállalók sorsa

Ezek után pedig a kormány türelme is elfogyott, a Nemzetgazdasági Minisztérium a felszámolási eljárás megindításának hírére összehívott háttérbeszélgetésen konkrétumot nem mondott, de azt igen, hogy több forgatókönyve van a helyzet megoldására. Azt is elismerték, hogy a Liberty nem teljesítette a vállalásait. 

Az, hogy az október bérek kifizetésével gond lesz, vélhetően a kormány is tudhatott róla, erre utalhat, hogy pont a héten, hétfő este jelent meg az a kormányrendelet, amely felgyorsítja csődbe ment cégek dolgozóinak bérkifizetését a Bérgarancia Alapból.

A jogszabály szerint a támogatás összegét külön bankszámlán kezelik, és az kizárólag a munkabérek és azok közterhei kifizetésére fordítható. Az utalást öt munkanapon belül teljesíteni kell, és ezt követően 45 nap áll rendelkezésre a pontos elszámolásra.

A mostani helyzet azonban nem teljesen ismeretlen a kormány számára: 2023 februárjában Orbán Viktor miniszterelnök jelentette be, hogy kifizeti a kormány a Dunaferr dolgozóinak a bérét fél éven keresztül. A vállalás akkor az államkasszának összesen 16 milliárd forintjába került. 

A sors különös fintora, hogy 2022 végén pont a Liberty mentette meg a teljes összeomlástól a Dunaferrt, aztán hónapokig úgy tűnt, hogy rendeződik a Dunaferr helyzete. Ha igazak a hírek, akkor pedig már érdeklődő is van a gyárra.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.