Döbbenetes eredményt hozott a Tudatos Vásárlók Egyesületének egyik legutóbb publikált tesztje. A nemzetközi együttműködésben készült vizsgálat során veszélyes, hormonkárosító biszfenolvegyületek után kutattak az alsóneműkben, amelyeket a vizsgálat szerint minden harmadik női fehérnemű anyaga tartalmazott, minden tizedik az egészségre rendkívül káros mértékben. Ám nem csak a fehérneműkben találunk károsanyagot.
Ahogy korábban is írt róla lapunk, a biszfenol vegyületcsalád az egyik legnagyobb mennyiségben gyártott vegyszer a világon. Leggyakrabban polikarbonát műanyagok összetevőiként használják, de színtartósítóként is jelen van a textíliákban, ruhákban, alsóneműkben.
A biszfenol A-ról számos kutatás bizonyította, hogy már egész alacsony dózisban is
A vegyület hatása nem ismeretlen a nagyközönség előtt sem, nagy figyelmet kapott, amikor 2011-ben betiltották a használatát a gyermekcumisüvegeknél és a három évnél fiatalabb gyermekeknek készített játékok gyártásánál. Az unió 2020-tól azt is megtiltotta, hogy az úgynevezett hópapírokban – blokkok, számlák – gyártásánál használják.
Dénes Júlia, a Tudatos Vásárlók Egyesületének vegyész munkatársa elmondta: mostanra az iparban elindult az a folyamat, hogy a gyártásban a biszfenol A-t – a korlátozások miatt – elkezdték helyettesíteni a vegyület más varriációival, biszfenol S-sel, B-vel és F-fel. Ezek használata egyelőre még nem tiltott, de biológiai hatásuk hasonló, és lassanként valamennyi felkerül a különös aggodalomra okot adó anyagok unió által készített listájára.
Ezen a listán olyan anyagok szerepelnek, amelyekről már kiderült, hogy káros hatásuk van az egészségre, a környezetre. A vegyész szerint remélhetőleg hamarosan ezek használatának korlátozása is megtörténik.
Mint mondta, azért is lenne jó mielőbbi betiltásuk, mivel
használatuk aggasztó, mostanra egyre biztosabbá válik, hogy a különböző biszfenolvegyületek tehetők felelőssé a PCOS- és az endometriózis esetek egyre szaporodó számáért is, amelyek nagyon sok nőt érintenek.
A szakembertől megtudtuk: nagyon sok hétköznapi tárgyban megtaláható a káros vegyület.
Ilyenek például
|
igaz utóbbiakon szerepel, hogy BPA (biszfenol-A) mentes, de ez nem zárja ki, hogy más biszfenolt nem tartalmaz – vélekedik Dénes Júlia.
A műszálas fehérneműkkel kapcsolatban korábban azt ajánlotta: semmiképpen se vegyük fel vásárlást követően, mosás nélkül ezeket, ugyanis némelyek erősen károsanyag-szennyezettek. Sőt vizsgálataik eredményei azt mutatták: egyes fehérneműkben mosás után is maradnak a ruhákban a biszfenolokból. A fehérneműket illetően főként azt ajánlotta a vásárlóknak, hogy inkább a pamuttermékeket válasszák, abban ugyanis nem találtak biszfenolokat a tesztek során.
A tesztek azt bizonyították, hogy márkanévtől sem függ a károsanyag tartalom mértéke: bizonyos, nagyobb nevek alsóneműiben több volt a mérgező anyag, mint egyes olcsó, kínai termékekben. Konkréten a Sheinről rendelt fehérneműkben nem találtak biszfenolt, de a Pepco-s alsóneműk is igen kedvező eredményt mutattak.
A szakember szerint
ezek a vizsgálatok azt mutatják: létezik valamilyen ipari-technológiai megoldás arra, hogy kiszűrjék ezeket a káros anyagokat.
Azonnali szigorításra lenne szükség – véli a Tudatos Vásárlók Egyesülete, amelynek véleménye szerint szerint szükséges a biszfenolok további korlátozása. Ezért felszólítják az európai döntéshozókat, hogy tiltsák be az összes aggodalomra okot adó vegyi anyag használatát a hétköznapi tárgyakban legkésőbb 2029-ig.
Ennek érdekében a Tudatos Vásárlók Egyesülete koordinált LIFE program keretében, az Arnika (Csehország), a dTest (Csehország), a VKI (Verein für Konsumenteninformation, Ausztria) és a ZPS (Zveza Potrošnikov, Szlovénia) partnerségével petíciót indítottak, amelyhez húszezer aláírást várnak a TVE felületén, online formában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.