Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn részt vett Országgyűlés ülésén, ahol arról számolt be, hogy új világgazdasági realitás jött létre. Ennek okai között jelölte meg azokat a háborúkat, amelyeken a világ nem tud úrrá lenni, valamint a szankciós intézkedések.
A miniszter szerint ma már a gazdasági együttműködések átideologizáltak és átpolitizáltak. További okként jelölte meg, hogy korábban az európai növekedésnek is stabil alapot adó eurázsiai együttműködés "egyre távolabb került". Rámutatott, hogy míg 1992-ben a G7-es országok részesedése a világgazdaság teljesítményéből 45 százalék volt, a BRICS-országoké 22 százalék, addig mára az előbbié 30 százalékra csökkent, utóbbié 36 százalékra nőtt.
A miniszter szerint az egyetlen ésszerű gazdaságpolitikai megközelítés a gazdasági semlegesség lehet egy közepes méretű, szárazföld által körülzárt, versenyképes iparral bíró, energiaforrásokban közel sem bővelkedő ország számára. Enélkül a magyar gazdaság jelentős növekedési lehetőségtől esne el. Nálunk a keleti és a nyugati beruházók is otthonra találnak, korrekt feltételekkel találkoznak.
A miniszter rámutatott arra is, hogy
bár vannak, akik arról beszélnek, nem kereskednek Oroszországgal, de többet "bizniszelnek vele", mint gondolnánk.
Az 1956-os hősök példája világossá kell, hogy tegye Magyarország mindenkori kormányának, hogy a legfontosabb feladat az ország szuverenitásának megvédése.
Mára az a kérdés, melyik a legrövidebb út a béke felé. Míg a háborúpártiak még több fegyvert akarnak szállítani és még több szankciót bevezetni, ezekkel eddig semmire sem mentek. Ki kell próbálni a békepárti stratégiát, meg kell menteni az emberéleteket.
A kormány Magyarország biztonságát, és a háborúból való kimaradását tudja garantálni, az ellenzék azonban ezt nem támogatja.
A kormány támogatja a magyar cégeket az oroszországi terjeszkedésben
A magyar érdek azt diktálja, hogy a világ ne blokkosodjon – közölte a külgazdasági és külügyminiszter a magyar–orosz üzleti fórumon. Szijjártó Péter szerint hazánk akkor maradhat versenyképes, ha mindig megtalálja a megfelelő üzleteket. Szerinte Oroszországban rengeteg lehetőség várja a magyar cégeket. Példaként említette az OTP-t, a Molt és a Richtert, melyek magyar vállalatként rendkívül sikeresek tudnak lenni Oroszországban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.