A Ganz EEG Kft. mintegy 50 millió eurós megbízásra számít a Paks II. Atomerőmű építése kapcsán, ebből 30 millió eurót a parti vízkivételhez szükséges szivattyúk és a turbina gépház szállítása tenné ki – válaszolt a Világgazdaságnak Oleg Russzkih a Ganz EEG Kft. ügyvezető igazgatója. További tételt jelenthet, ha a társaság elnyeri a fűtőelemeket átrakó berendezés szállításának feladatát is. Oleg Russzkih szerint a Ganz EEG báziscég lehet Paks II. hazai beszállítói között.
A Paks II-től remélt munkákra egyébként a nagy teljesítményű motorokat gyártó tápiószelei Ganz TMG-vel együtt készül.
A Ganz EEG – mint az igazgató újságírók előtt ismertette – a 177 éve alapított Ganz egyik utódvállalata. Az eredeti Ganz az egyik világszerte régóta ismert magyar márkanév, munkatársa volt Nikola Tesla, de Viktor Kaplan, a kaplan-turbina névadója is. Az energetikai gépgyártó Ganz EEG fő profilja a nagy teljesítményű szivattyúk és vízturbinák gyártása. Jelenleg elsősorban atomerőműveknek szállít, de kisebb, 1,5-15 megawattos turbinákkal ellát vízerőműveket is. A megrendelt berendezéseket megtervezi, elvégzi az üzemi próbájukat, majd leszállítja.
Fő megrendelője a Roszatom és a Roszgidro
– a GANZ EEG a Roszatomhoz tartozó Atomenergomas gépgyártó vállalat leánycége. A Roszatom megbízásából Kőbányán nagy teljesítményű keringtető szivattyúk készülnek például belgiumi, finnországi, törökországi és indiai atomerőművekhez. A Ganz EEG régi partnere a Paksi Atomerőmű is, amelyben annak üzembe helyezése óta működnek a szivattyúi, de a Ganz tervezte és szállította az üzemanyag átrakó berendezéseit is. E berendezéseket jelenleg is karbantartja és szükség esetén modernizálja a Ganz EEG.
Fontos jelenlegi vevője az egyiptomi vízügyi minisztérium is, amely elsősorban öntözőszivattyúkat rendel.
A Ganz EEG rendelésállománya két év alatt megkétszereződött, jelenleg 130 millió dollár, amely az év végére 200 millió dollárra nőhet. Ez már elég munkát biztosít a következő 3-4 évre, sőt 70-80 főt fel is kell majd venni. Paks II. mellett az egyiptomi El-Dabaa közelében a jövő évtől épülő atomerőműtől, és újabb vízerőművektől remél megbízásokat cégének Oleg Russzkih.
Bár 2019-ben az előző évhez képest növelte árbevételét a társaság, a veszteségéből pedig lefaragott, 2020 nem hozta meg a tervezett előrelépést.
A koronavírus-járvány hatásai miatt nem javult jelentősen az eredményünk, elsősorban azért, mert a megrendelők nem tudták átvenni a már legyártott berendezéseket
– válaszolt a Világgazdaságnak az igazgató.
Négy és félmillió dollárt ér egyedül az indiai atomerőmű azon áruja, amely jelenleg is becsomagolva vár elszállításra.
A legutóbbi ígéret szerint júniusban kellett volna hajóra rakni, de nem vitték el, most július vége a határidő. A késedelem a gyártó baja, mert a jelenlegi jog szerint a koronavírus okozta helyzet nem számít force majeure-nak, a határidőket nem lehet erre hivatkozva módosítani. Már ez is nagy problémát okoz a Ganz EEG-nek amellett, hogy az atomprojektek előfinanszírozása általában is alacsony, 10 százalékos, a vevő pedig csak a kiszállítás után 2-3 hónappal fizeti ki az 1-1,5 év alatt elkészülő berendezéseket. Így a Ganz EEG a hazai piacon nem jutott bankhitelhez, termelését anyavállalata pénzügyi segítségével tartotta fenn.
Közben azonban folyik a régi berendezések felújítása, hiszen a gyár legfiatalabb főgépét is 1981-ben helyezték üzembe, de olyan híddaru is van, amely 110 éve szolgál. A modernizálásra a társaság saját forrásból 2020/21-ben hárommillió eurót szán, 22/23-ban 8 milliót, de reméli, hogy pályázati forrásból is pénzhez jut.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.