A Duna House tranzakciószám-becslése szerint júniusban országosan 13 615 ingatlan-adásvétel bonyolódhatott le, valamint rekordközeli, 115 milliárd forint értékben helyezhettek ki lakáshiteleket a bankok.
A mindenkori csúcs a májusi 120 milliárd forint volt.
A piac tehát változatlanul aktív, a 13 ezer fölötti tranzakciószám az elmúlt öt év legjobb nyár eleji adata, de az is jól mutatja a folyamatokat, hogy 2019 júniusához képest 29 százalékos a növekedés. A koronavírus-járvány első hulláma utáni, tavalyi piacélénküléshez képest pedig 22 százalék a plusz. Az idei első fél évben a piac így majdnem 83 ezer adásvétellel zárhat, ami szintén jelentősen túlszárnyalja az elmúlt fél évtized féléves mutatóit. A Duna House PR- és marketingvezetője szerint
egész évben megmaradhat a piac aktivitása, továbbra is fokozott kereslet várható, de a következő hónapok átmeneti visszaesést hozhatnak.
Benedikt Károly szerint a nyár historikusan alacsonyabb számokat produkál, szerinte idén – a lezárások után – még a megszokottnál is többen mennek majd nyaralni, és nem az ingatlanvásárlásokat helyezik fókuszba. Ősszel és az év vége felé valószínűleg visszatér a pörgés, és vele a 13 ezer feletti havi tranzakciószámok is.
Márciustól erős felfutóban van a hazai jelzálogpiac, és ez volt a jellemző júniusban is.
Az MNB adatai szerint májusban megdőlt az eddigi rekord, hiszen több mint 120 milliárd forint értékű lakáscélú jelzáloghitelt igényelt a magyar lakosság. A Duna House becslése alapján júniusban 115 milliárd forintos volumennel zárhatott a piac, ami az év második legerősebb hónapját jelenti. Benedikt Károly a Világgazdaságnak azt mondta, több tényező is hajtja a piacot, ezek közül az új támogatások mondhatóak a legjelentősebbnek, másrészt az árak is magasabbak, így a vásárlóknak sok esetben nagyobb kölcsönre van szükségük.
Tény ugyanakkor, hogy nem robbanásszerű ez a hitelnövekedés.
Budapesten gyakorlatilag nem változott, 18 millió forint körül van az átlagos hitelszerződés,
ugyanez Nyugat-Magyarországon enyhe növekedés után 12 millió forint fölött jár, míg keleten nőtt leginkább a kihelyezett összeg, itt egy átlagos hitelszerződés most 12 millió forint körül van, míg 2020 utolsó negyedében 10 millió alatt volt. Benedikt hozzátette, hogy még az alapkamatemelés ellenére is támogató a piac, kedvezőek a hitelfelvételi körülmények. A jegybanki döntés egyelőre még csak minimálisan hat a kölcsönök kamatára, az átárazódás messze nem olyan mértékű, ami elriasztaná a vásárlókat. Így Benedikt lát még további növekedési potenciált a piacban, jelen pillanatban a vásárlók 40 százaléka vesz fel hitelt, tehát a keresők több mint felének nincs szüksége finanszírozásra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.