Nyolc és fél hónap után, augusztus 1-jén megszűnt az elviteles, valamint a házhoz szállított ételekre és italokra a járvány miatti veszélyhelyzetben 27 százalékról 5 százalékra csökkentett áfakulcs, amivel a novemberi teljes étteremzárlat után élhettek a kedvezményezettek. A helyben fogyasztás maradt az 5 százalékos kategóriában, miként az a pandémia előtt is volt. Az összes többi esetben, akár elvitelre kéri, akár házhoz szállítva rendeli meg a vendég, 27 százalékos áfával kell számlázni mindent. Az első napok tapasztalatait összegezve a Wolt ügyvezetője, Tajta Ákos úgy értékelt a VG-nek, hogy a velük szerződésben lévő éttermeknél a bruttó végfelhasználói árakban nem tapasztaltak változást az áfa mértékének emelkedését követően.
Az étel-házhozszállítás piacán most is érzékelhető a szokásos nyári visszaesés, de ősztől ismét a forgalom emelkedését várják.
Okkal, hiszen az elmúlt időszakban, a járványügyi korlátozások hatására, sokan hozzászoktak a házhoz szállításhoz az élelmiszerek és a meleg ételek terén is. Többen rendelnek, de nem többet, amit pontosan tükröz, hogy az elmúlt másfél évben a Wolt forgalma például több mint a négyszeresére nőtt, a kosárérték viszont nem változott, és ma is átlagosan 3–5 ezer forint között mozog.
Éttermi körökben egységes az álláspont, hogy az áfaemelés hatása kivédhetetlen az árazásban. Az érintett vállalkozások kényszerűségből át fogják hárítania a vendégekre az adóemelésből fakadó többletköltségeket, ráadásul másfél év vegetálás után amúgy is megemelkedett munkabér- és élelmiszer-beszerzési költségek hárulnak rájuk.
A házhoz szállítás – mint azt a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) gasztronómiai társelnöke, a La Perle Noire étterem társtulajdonosa, Gendur András kérdésünkre kifejtette – nem minden étteremnek volt járható menekülőút a járványhelyzetben. A Covid-időszak legsúlyosabb hatása a nemzetközi turizmus összeomlása, amely a korlátozások feloldása után sem épült még vissza. A belföldi turizmusból a kedvelt nyaralóhelyeken üzemelő vendéglátó üzletek most komoly bevételhez jutnak, de a budapesti piac még mindig keresi önmagát, a belvárosi helyek fele nyitott ki, a külföldi vendégek hiánya miatt a többieknek még mindig nincs mire. A házhoz szállítás piacán épp a turistaforgalomra épülő helyek nem találták meg a számításukat, miként a vidéken működő éttermek nagy része sem igazán – mondta a szakember. Az egymást követő járványhullámok alatt különböző módon segítette a kormány az ágazatot – emlékeztetett Gendur András –, az első hullám idején járulékmentességet, majd munkabér-, később munkahelyteremtő támogatást kaptak. A házhoz szállítás áfakedvezményét az újbóli, őszi bezárás nyomán kapták segítségül, mostanra azonban már csak a kamatmentes újraindulási hitel van, ami viszont kevés lehet majd, hiszen a hitelmoratórium is hamarosan lejár, újabb támogatásokra is szükség lenne. Egyelőre nem lehet tiszta lappal kezdeni, és még nem tudni, mit hoz az ősz – tette hozzá az MSZÉSZ társelnöke.
A Balatonnál működő éttermek többsége most telt házzal üzemel, olyannyira, hogy például a balatonszemesi Kistücsök már hetekkel korábban leállította az elviteles szolgáltatást, mert nem bírta konyhai kapacitással. Csapody Balázs étteremtulajdonos, a Pannon Gasztronómiai Akadémia elnöke megkeresésünkre azt hangsúlyozta: bíznak benne, hogy el tudnak majd menni az emberek az éttermekbe, és nem lesz több olyan korlátozás, amely érintené a forgalmat, de ha mégis újraindítják az elviteles kiszolgálást, a megemelt áfát be kell építeniük az árakba. Helyben viszont idén változatlan, és a tavalyitól is legfeljebb 5-7 százalékkal magasabb áron adják a felszolgált ételeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.