A logisztikai szakmai szervezeteket összefogó Logisztikai Egyeztető Fórum (LEF) folyamatosan aktívan együttműködik mindazon állami szervekkel, amelyek a II. Nemzeti fejlesztési terv különböző fázisainak a kidolgozói – tudtuk meg Némon Zoltántól, a LEF főtitkárától. A Gazdasági és Közlekedési Minisztériumban tavaly októberben megalakult Logisztikai Irányító Testület pedig konzultációs résztvevőnek a fórumot hívta meg. Kérésük az volt, hogy a LEF adjon olyan javaslatokat, amelyek a logisztikai fejlesztési pályázatok kiírásánál figyelembe vehetők.
Ezen javaslatokat a gazdaságfejlesztési (gop) és közlekedésfejlesztési (közop) operatív programokkal kapcsolatos észrevételekkel együtt elküldték. Közülük igen sok megjelent a gop akcióprogramjában – állapította meg örömmel a szakember –, amely már a pályázatkiírások lényeges elveit tartalmazza. Javaslataik a támogatottak körére, tevékenységére, a támogatások tárgyára és nagyságrendjére vonatkoztak. Az év elején a LEF átadta a szaktárca képviselőinek az akcióprogrammal kapcsolatos további véleményeit is. Ezek elsősorban pontosításokra és értelmezési kérdésekre tértek ki. A főtitkár kiemelte a kis- és közepes vállalkozások dotációs rendszeréhez adott észrevételeiket; azt kívánják elérni, hogy ezek a vállalkozások megkülönböztetett támogatást élvezhessenek, akár saját logisztikai rendszerük fejlesztését kívánják elvégezni, akár szolgáltatásként szeretnék azt igénybe venni. E javaslatukra a GKM részéről kedvező választ kaptak.
Ugyancsak a szaktárca felkérésére elkészült a magyarországi logisztikai telephelyek jellemző adatait tartalmazó összeállítás is, amely összesen 31 ilyen létesítményt mutat be különböző terjedelemben. Az összeállítás alapján tájékoztató készülhet külföldi beruházóknak a telephelyválasztás elősegítésére.
Az egyes operatív programok kidolgozásában való részvétel mellett a LEF továbbra is fontosnak tartja a logisztikai fejlesztések összehangolt, komplex kezelését megvalósító nagyprojekt kidolgozását, amelyből az egyes részfeladatok az operatív programokba lebonthatók. Ennek érdekében a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) felkérésére elkészült a Nemzeti logisztikai stratégia címet viselő anyag. Ez öszszefoglalja mindazon fejlesztési területeket, amelyek részét képezhetik a Magyarország mint logisztikai központ koncepció megvalósításának. Az anyagot a LEF az NFÜ munkatársainak a részvételével a közelmúltban vitatta meg. Megállapították, hogy további kiegészítésekkel megfelelő alapot adhat a kitűzött cél eléréséhez.
A Nemzeti logisztikai stratégia jelen állapotában még nem publikus anyag – hárította el Némon Zoltán a részleteket firtató kérdésünket. Ezt azzal indolta, hogy most folyik a véglegesítése, a LEF-tagok észrevételeinek átvezetése. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.