A noteszgéphez vagy asztali számítógéphez csatlakoztatható egyszerűbb aktív hangfalaknak csak egyetlen „bejárata” van – de a 3,5 mm-es jackdugón át többfajta készülék fülhallgató-csatlakozójáról is küldhetünk bemeneti jelet (DVD, tv, MP3 lejátszó, discman, rádió, stb). A fejlettebb, öt-hatcsatornás (4.1 illetve 5.1) hangrendszerekhez azonban RCA, vagy optikai kábellel is csatlakoztathatók külső eszközök, ami sokkal jobb hangminőséget eredményezhet, sőt a számítógépes játékoknál, DVD-knél alkalmas lesz a hatcsatornás (5.1) térhatás megszólaltatására is.
Kiváló hangminőséget azonban csak akkor érhetünk el, ha egyedi igényeinknek megfelelően szabályozhatjuk a hangszíneket, tehát ha kiemelhetjük vagy éppen tompíthatjuk a különböző frekvencia-tartományokat – erre azonban a legtöbb hangfal-rendszer nem képes. A hangszín-kiemelést ilyenkor a számítógépről vezérelhetjük, vagy a külső jelforrásból szabályozhatjuk.
A fejlettebb discman-ek és MP3 lejátszók többsége, valamint az újabb (LCD, plazma) televíziók menüjében találunk hangszín-kiemelési lehetőségeket, így kisebb helyiségben már a közepes teljesítményű külső hangfalakkal is igen telt hangzás érhető el.
A számítógépek esetében ez a képesség szoftver-függő: a jobb minőségű hangkártyák illesztő-programjai felkínálják ezt a szolgáltatást, sőt számos, az internetről ingyenesen letölthető hangkezelő szoftver is alkalmas erre.
De a Windows Media Player újabb verzióiban is megtalálható a grafikus hangszínszabályzás lehetősége (equalizer), amellyel 10 különböző frekvencia-tartományt (31Hz és 16 KHz között) emelhetünk ki, vagy éppen tompíthatunk. Megfelelő szoftver-beállításokkal még az egyszerűbb hangfalpárok is meglepően jó minőségű zenei élményt adhatnak, de a valódi mély hangok megszólaltatására csak a külön mélysugárzót (subwoofer) is tartalmazó garnitúrák képes.
A legegyszerűbb, két hangszóróból álló csomagok műszaki paramétereiben csak kis különbségek vannak, így a választásnál elsősorban a „külcsín” tekinthető fontosnak. Legtöbbjük frekvencia-átviteli adatai 30, 40, esetleg 90 Hz-es alsó határt és 18000-20000 Hz-es felső határt ígérnek, ezek jellemzők azonban házilagos körülmények között nehezen ellenőrizhetők – de egyben nehezen is hihetők.
A dobozon feltüntetett hang-teljesítmény legalább ilyen fontos paraméter. Általában kétszer 3-10 Wattosak, de még akkor is érdemes ennél nagyobb teljesítményű hangfalakat választani, ha előre tudjuk, hogy az otthoni irodában, vagy munkahelyen csak „halkan” használjuk majd. A hangfalakra általában jellemző, hogy torzítás-mentesen legfeljebb fél-terheléssel használhatjuk, afölött szinte biztosan tapasztalunk torzítást vagy valamilyen zavaró rezonációt, főként a műanyag-házas hangszórók esetén.
Még az egyszerűbb hangfalak estében is találhatunk számunkra fontos jellemzőt: ilyen lehet például a fülhallgató-csatlakozó, a beépített rádió, esetleg a hangszínszabályozás lehetősége. Ha pedig 5000-8000 forintnál többet szánunk egy hangrendszer beszerzésére, akkor érdemes mágneses árnyékolással épített, fadobozos kialakítású modellt választani – sőt ettől az árkategóriától felfelé már ragaszkodhatunk a mélyhang-sugárzóhoz (2.1 rendszer) és a több jelforrás (tv, DVD, stb.) csatlakoztatásának lehetőségéhez is. Amennyiben 5 vagy 6 hangszórót is kényelmesen el tudunk helyezni a számítógép környezetében, nagyon ajánlott az 5.1-es hangfal-rendszer választása, sokkal jobb minőségű zenei élményeket kapunk a nem túl jelentős pluszkiadásért.
Sztereó és mélysugárzó
A Genius SP-Q06 (914 forint) két mini-hangszórójának 2x0,5 Watt teljesítménye gyakorlatilag ugyanakkora, mint amekkorát a noteszgépekbe építenek, a 75 Hz - 20 KHz közötti frekvenciatartomány pedig (finoman fogalmazva is) nehezen elképzelhető. A számítógépes perifériák másik ismert gyártója a Logitech S-100 2.0 jelű két-hangfalas modelljük (2000 forint) már jóval komolyabb, 2 x 6 wattos teljesítményt ígér, előnye még az egyik dobozon található fejhallgató kimenet.
A Trust SP-2690 (4 000 forint) ugyan csak két, egyenként 10 Wattos, 80 Hz – 18 kHz frekvenciatartományú hangszórót kínál, de itt a hangerő szabályozása mellett már a hangszín is állítható, ami fontos szempont, ha azt a jelforrásnál nem tudjuk módosítani.
Árban kedvezőbb (1800 forint), de mégis előrelépést jelent a Point of View X1000 2.1 készüléke, ugyanis ez a kombináció már mélysugárzót is tartalmaz, a 16 Wattos összteljesítmény kisebb helyiségekben elegendő, ám a 20Hz-20 kHz-es frekvencia-átvitelt itt is fenntartással kell kezelni (elsősorban a mélyhangok miatt).
Kifejezetten kedvező ár/teljesítmény mutatót mondhat magáénak a Logitech S200 (4 800 forint): a két szatellit-hangszórót és egy mélynyomót tartalmazó készlet névleges terhelhetősége 17 Watt, az egyik hangfal frontoldalán fejhallgató- és mikrofon-csatlakozó is található.
Minőségi változást jelent a Trust SP-3200 2.1 Speaker Set (4 900 forint), mivel 14 Wattos mélysugárzóját fadobozba építették, a hangfalak mágnesesen árnyékoltak, és a hangerő mellett a hangszín is szabályozható.
A Labtec Pulse 385 (5 300 forint) 2.1-es hangszóró-rendszere csak 10 Wattos összteljesítményre képes, előnye azonban, hogy a hangerőt távirányítóval is szabályozhatjuk.
Valamivel erősebb, összesen 14 Watt teljesítményt kínál a Genius SW Flat 2.1 500 (5 500 forint), itt már hihető a 100 Hz - 18 KHz-es frekvenciatartomány, előnyként a mélyhangok szabályozására szolgáló potméter értékelhető.
Öt-hat hangfal – valódi térhatás
A hat hangfalból álló (5.1-es) hangrendszerek által kínált valódi térhatást csak akkor tudjuk kihasználni, ha a jelforrás is külön-külön „szólítja meg” a hangszórókat.
Ehhez számítógép esetében speciális (4.1-es, 5.1-es vagy akár 6.1-es) hangkártya szükséges, és természetesen a komputeres játéknak is alkalmasnak kell lenni a csatornák kiszolgálására. Ha megfelelő DVD-lejátszóhoz kapcsoljuk a hangfal-rendszert (és persze a film is 5.1 hanghatású), akkor élvezhetjük ugyan a térhatást, de a hangszín-szabályozással gondok lehetnek, ha a DVD-lejátszó nem képes erre.
Az öt-hangszórós Mercury SW-1980 (6 300 forint) előnye, hogy viszonylag nagy teljesítménye mellett beépített FM-rádiót is tartalmaz. A Kinyo Tw-410 4.1 (6 800 forint) öt hangfala összesen 27 Watt leadására képes, a rendkívül gazdag kínálatból a fadobozos mélynyomó és a távirányító emeli ki.
A Nortek Sound Studio (8 100 forint) már 6 egységből áll, itt is előny a fa burkolatú mélynyomó-láda, a 34 wattos teljesítmény, valamint a külön szabályozható hangerő és hangszínek.
A Genius SW-HF 1000W 5.1 jelű modelljének (8 900 forint) valódi összteljesítménye 25 Watt, a fadobozos mélynyomó hangereje külön szabályozható, és itt is találunk hangszín-kiemelési lehetőséget. A mélysugárzó frekvencia átvitele 40Hz-170Hz, míg a közép- és oldalsugárzóké 130Hz-20kHz, mindezek összességében már minőségi hangzást eredményeznek.
A 10000-es határon túl a Logitech S500 5.1 (10 800 forint) is hasonló tulajdonságokkal büszkélkedhet, ám effektív teljesítménye 35 Watt, különálló hangerő- és basszushang szabályzóval, és a Logitechnél már megszokott mikrofon és fejhallgató aljzattal az átlagnál többet kínál.
Sokáig uralta a piacot a Genius SW-HF 5000W 5.1 jelű hangrendszer (23 200 forint). Minden hangszórója fa borítást kapott, összességében 120 Wattos teljesítménye, 3 különálló sztereo és 5.1-es hangkártya bemenete sokoldalú felhasználást tesz lehetővé, több szintű hangerő-szabályozást kínál – egyetlen, de ebben a kategóriában már komoly hiányossága, hogy a hangszínek csak a felforráson keresztül állíthatók.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.