Az évtized elején – 2001-ben – elszenvedett visszaesés óta a gazdaság évente átlagosan 2,7 százalékkal növekedett, amivel szemben a családok összességükben is csak 0,8 százalékos évenkénti jövedelememelkedést tudtak kimutatni, ami már önmagában jelzi a relatív elnyomorodást. Emellett az amerikai családok tömegei számára a jövedelmek szinten tartása sem volt elérhető. A ciklus során jelentős rétegek kénytelenek voltak beérni azzal, hogy a jövedelmük lassabban emelkedett, mint az árszínvonal.
A 2008-as esztendő mindebben annyi változást hozott, hogy – akiknek még megmaradt az állásuk – azok közül sokaknak befagyasztották a fizetését. Különösen kedvezőtlen összkép adódik a – még viszonylag jó konjunktúrájú – 2000-es esztendővel szemben, amikor az átlagos évenkénti családi jövedelmek 59400 dolláron álltak, szemben 2006-tal, amikorra az infláció kiszűrése után ezer dollárral alacsonyabb szinten volt az adott mutató.
A jelenség magyarázatára a Bloomberg idézi Robert Solow közgazdasági Nobel-díjast, aki a munkaerő kínálatának globális növekedésében látja az elméleti indokolását a bérből és fizetésből élőket fenyegető, lopakodó elnyomorodásnak.
A folyamatot az utóbbi időben gyorsuló infláció tetézi be, amelyre júniusban – régen nem tapasztalt – 5 százalékos éves rátát hozott ki az amerikai munkaügyi minisztérium. Jellemző, hogy az USA-ban újra használni kezdik az ún. elnyomorodási indexet („Misery Index”), amelybe a munkanélküliségi és az inflációs rátát vonják össze, és ami legutóbbi 10,5 százalékra ugrott, amire 1983 óta nem volt példa.
Javulásra a közeli hónapokban sincs kilátás, mert a gazdaságnak a következő 6-12 hónapos időszakban várható mozgását jelző index – amelyet a Conference Board számol – júniusban tovább esett, és már májusban is hanyatlást mutatott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.