Egy nagyvárosban az adott ingatlanhoz kapcsolódó – saját – zöldterület értéke a város központja felé haladva egyre nő. Az elméleti érték növekedésének fő oka a magas beépíthetőségi arányban, illetve a terület hasznosításának alternatív lehetőségeiben keresendő. Amennyiben a terület hasznosításának leghatékonyabb módja – és a gyakorlatban ez szinte kivétel nélkül mindig így van – a beépítés, akkor a beépíthető terület rovására kialakított zöldterület, kert elméleti értéke megegyezik a beépítésből kinyerhető haszonnal. Ezt az elméleti értéket azonban nehéz érvényesíteni a piacon. Amennyiben a zöldterület által közvetített értékek – pihenés, kikapcsolódás, stb. - nem állnak összhangban ezzel az elméleti értékkel, a zöldterület iránt nem lesz fizetőképes kereslet. Extrém példával élve: ha egy beruházó egy belvárosi telken egy soklakásos társasház helyett egy nagy zöldterülettel rendelkező családi házat építene, nagyon nehezen találna olyan vevőt akinek megérné a zöldterületért több lakás árát kifizetni.
Zöldterületek Pesten….
A pesti belvárosról összegzésképpen elmondható, hogy nemigen találunk nagy, lakásokhoz kapcsolódó kerteket. Ennek oka a magas elméleti érték mellett az, hogy itt erre nem is mutatkozik jelentős igény, emellett a városkép sem enged teret ilyen jellegű ingatlanoknak.
A pesti belvárosban a fent leírtaknak megfelelően nagyon kevés olyan társasházat találunk, amihez zöldterület csatlakozik. Még a luxus szegmensben sem jellemző a nagy, lakásokhoz csatlakozó kert. A Palazzo Dorottya a pesti Duna-part egyik legjelentősebb luxusprojektje esetében a belső udvart parkosítják, ez azonban – méretéből következően - inkább esztétikai funkciót tölt be, semmint ténylegesen a pihenést és kikapcsolódást szolgálná. Hasonló méretű, és funkciót betöltő belső kerttel találkozhatunk a 100 loft lakást magába foglaló Mill-Loft projektben.
A zsúfolt belvárosban a zöldterület kialakításának egyik módja tetőkert létesítése. A tetőkert nem veszi el a beépíthető területet, hiszen a felépítmény tetején kap helyet, így nem magas az elméleti értéke, ugyanakkor csaknem hasonló előnyökkel rendelkezik, mint a földszinten kialakított kert. Budapest VI. kerületében az Andrássy út közelében találunk olyan projektet, ahol tetőkertet alakítanak ki. Egy meglévő társasház tetején tetőtér-bővítéssel kialakuló 15 új lakás lakói egy 90 m2-es tetőkerten osztozhatnak. Ennél jóval nagyobb, 500 m2-es tetőkert létesül egy Ligetvárosi tetőtér-felújításos projektben, ahol 32 lakás vásárlói élvezhetik a kert előnyeit. Bár mindkét projekt esetében találunk panorámás lakásokat, a kínálatban nem luxus kategóriás ingatlanokról van szó.
A tetőkert kialakítása mellett a természetközeliség érzése mellett egyéb előnyök is szólnak. A tetőn kialakított kert kiváló hőszigetelést nyújt, így csökkentheti a lakások hűtés/fűtés költségeit. A szakemberek szerint a tetőkert egyéb járulékos haszonnal is jár, a kert pormegkötése például javítja a levegő tisztaságát, a földréteg vízfelszívása pedig csökkenti a csatornahálózat terhelését. Mindezen tényezőket figyelembe véve könnyen elképzelhető a tetőkertek elszaporodása a pesti belvárosban is, de előbb megbízható építési technikáknak kell elterjednie ahhoz, hogy a jelenleg még létező vásárlói ellenérzések elmúljanak.
... és Budán
A budai kerületek szinte mindegyikében találunk kertváros jellegű, nagy zöldterülettel rendelkező övezeteket, ezúttal azonban csak központi kerületekkel – I., II., – foglalkozunk. Az I. kerület új építésű luxusprojektjeiben nem jellemző, hogy a beruházó nagy zöldterületeket alakítana ki a lakások körül. A közvetlenül a várban lévő Anjou Residence-t belső kertek veszik körül, ezek mérete azonban nem jelentős, így a pihenést, kikapcsolódást szolgáló funkciójukat sem tudják betölteni. A vár tőszomszédságban épülő Corvinus Palace projekt a sűrű beépítettség miatt szintén nem rendelkezik pihenési célokat szolgáló zöldterülettel. A Szabó Ilonka utcában álló Gyöngy-ház körül kisebb kert kerül kialakításra, főleg esztétikai funkcióval.
A II. kerületben már jóval több nagy zöldterülettel rendelkező luxusberuházást találunk. A Lepke Lakókertben 14 lakás épül egy több mint 3000 m2-es telken. Az épületek kialakításnál külön figyelmet szenteltek a már meglévő fák és növényzet megóvására, az új növények ültetésével pedig elválasztó, takaró funkciót is betöltenek. A társasház lakásainak közös költségében a kertgondozás is szerepel. A Mammut Bevásárlóközpont közelében épülő Ádám-, illetve Évakert esetén szintén hangsúlyos az épületeket körül vevő zöldterület. A földszinti lakások kizárólagos kerthasználattal rendelkeznek, míg a többi lakás vásárlója egy 700, illetve 1000 m2-es zöldterületet használhat közösen.
A luxusprojektek közül a zöldterület nagyságát tekintve is az Excelsior Budapest Spa emelkedik ki - nem csupán a II. kerületben, hanem szinte egész Budapesten. A szállodai szolgáltatásokat kínáló, lenyűgöző dunai panorámával rendelkező apartmanházat egy csaknem 2,5 hektáros , azaz 25.000 m2-es park veszi körül. A belváros határán elterülő hatalmas parkban a lakók ősfák között sétálhatnak, miközben a park egyes részeiről ugyanazt a dunai panorámát élvezhetik, mint a lakásaikból. A beruházó nagy hangsúlyt fektet a zöldterület pihenést és kikapcsolódást szolgáló funkciójára, ezért gyermekjátszótér, szökőkút és virágágyások is létesülnek a területen. Különleges része a parknak az a piramis formájú csillagvizsgáló, amelyet a lakók számára felfelé, az égbolt irányába is különleges panorámát biztosít. Az egyedülállóan nagy park exkluzivitását és luxusértékét növeli, hogy szinte egész területe csak a lakók számára van fenntartva, ezzel biztosítva a zavartalan kikapcsolódást. A park és a növények gondozásáról természetesen kertészek gondoskodnak. Az apartmanház néhány szolgáltatását, így a gyógyvizes wellness részleget, illetve az éttermet és kávézót a nagyközönség is használhatja majd, így a park egy részébe a látogatók is bebocsátást nyerhetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.