BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

7 éve nem volt ilyen pocsék hét New Yorkban - Tovább esett az olajár -

A képviselőház által megszavazott és Geroge W. Bush amerikai elnök által aláírt mentőcsomag ellenére az elmúlt hét év legrosszabb tőzsdei hetét produkálta a New York-i tőzsde. Az olaj ára tovább esett.

A pénteken a képviselőház által is megszavazott 700 milliárd dolláros amerikai pénzügyi mentőterv elfogadása ellenére az olajpiacokon tovább tartották magukat azok az aggodalmak, hogy a vezető tőkés gazdaságok további lassulása apasztja majd az olajkeresletet és kínálati túlsúly alakul ki.

Ennek nyomán, a csütörtöki, öt dollár körüli esés után, pénteken tovább csökkentek az olajárak. A dollárnak az euróval szembeni erősödése is közvetve lefelé nyomja az olajárakat. Pénteken a New York-i árupiacon a határidős - novemberi szállítású - nyersolaj kontraktus ára az amerikai könnyűolajra hordónként 93,88 dolláros áron zárta a kereskedést, 9 centtel előző napi záróára alatt. Londonban a novemberi szállítású Brent ára, 31 centes csökkenéssel, 90,24 dolláron zárt.

A 700 milliárd dolláros pénzügyi mentőtervet sem ítélték elegendőnek pénteken a befektetők aggodalmaik eloszlatására az amerikai gazdaság állapotával kapcsolatban, így a bizalom továbbra sem tért vissza, a tőzsdemutatók tovább estek, összességében hét éve a legrosszabb tőzsdei hetet zárva.

A New York-i tőzsde vezető részvényindexe, a DJIA ipari mutató a pénteki napot 10 325,38 ponton, 157,47 pontos, 1,50 százalékos eséssel fejezte be, a Nasdaq technológiai piac indexe pedig 1947,39 ponton, 29,33 pontos, 1,48 százalék zuhanással zárt.

Bár a képviselőház is elfogadta a pénzügyi mentőcsomagot, és ez egy ideig optimizmusra hangolta a befektetőket, a nap folyamán közzétett makrogazdasági adatok továbbra is olyan jelzéseket küldtek a piacoknak, hogy az amerikai gazdasági alapokkal is baj van és ez erősítette a recessziós félelmeket: szeptemberben 159 ezer munkahely szűnt meg - ez 5 és fél éve a legnagyobb esés - ,és 6,1 százalékos rátával ötéves magasságba jutott a munkanélküliség.

Még sokkolóbbnak bizonyult az a tény, hogy az amerikai gazdaságban az idén már 760 ezer munkahelyet számoltak fel. Nem mutatott kedvezőbb képet a nap folyamán közzétett szolgáltatói beszerzőmenedzser-index sem: értéke szeptemberben tovább csökkent, vészesen megközelítve az amerikai gazdaság döntő hányadát kitevő szolgáltatási ágazat zsugorodását jelző szintet.

A céges felvásárlási hírek ugyanakkor némi bátorítást adtak a piacoknak: a Wells Fargo & Co amerikai pénzintézet bejelentette, hogy 15,1 milliárd dollárért megvásárolja társát, a Wachovia Corp-t, így a Citigroup Inc kísérlete a Wachovia banki üzletágának megszerzésére meghiúsul. Az AIG ugyanakkor azt jelentette, hogy a jövőben csak fő biztosítási tevékenységére fókuszál, ezen kívüli üzletágait eladja, hogy az amerikai kormányzat által hitelezett 85 milliárd dollárt vissza tudja fizetni.

A tőzsdezárás idején egy euró 1,3782 dollárt ért New Yorkban, egy euróért 245,57-246,07 forintot, egy dollárért 177,79-178,59 forintot adtak ekkor a bankközi piacon. Az azonnali szállítású aranyár unciánként 5,7 dollárral 838,6 dollárra csökkent.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.