A hagyományos filmekről akár 9 forintért is előhívathatunk egy képeslap-méretű (9x13 vagy 10x15 cm-es) papírképet – a digitális felvételek ennél drágábban nyomtathatók ki akár otthon, akár az interneten elérhető fotólaborokban készülnek a papírképek. Igaz, a filmek előhívásáért külön is fizetnünk kell (800-1000 forintot, tehát akár 100 kép árával is drágulhat a kidolgozás összköltsége) – a digitális képek esetében ennél szerényebb transzfer díjjal, és kis tételű rendelés esetén a házhozszállítás költségeivel kell számolnunk.
A legegyszerűbb persze otthon kinyomtatni a fotókat, már csak azért is, mert a számítógéppel (vagy a korszerűbb eszközök esetén közvetlenül a fotónyomtatón) elvégezhetjük szükséges korrekciókat, képkivágásokat. A nyomtatógyártók azonban csak abban az esetben ígérnek valódi fotóminőséget, ha a gyári fotópapírokat és az eredeti festékanyagokat használjuk a képek megjelenítésére – ezek azonban jóval drágábbak, mint az általános fotópapírok vagy utántöltött festékpatronok.
A minden nyomtató-típushoz használható Avery fotópapírból például 18 forint egy 10x15 cm-es lap, a Canon GP501-S jelű hordozója 22 forint, a hasonló méretű Epson Glossy 40, a Fuji Photo Quality papírja pedig 20 forintba kerül). A festékkazetták ára változó, de a tapasztalatok szerint egy fénykép kinyomtatásához szükséges tinta ára közel feleannyi, mint amennyit fotópapírért kell fizetnünk.
Jóval gazdaságosabb megoldás, ha egy A4-es nyomathordozóra egyszerre nyomtatunk ki négy képeslap-méretű fotót – ehhez azonban már némi jártasság is szükséges. A korszerű nyomtatók mindegyikéhez mellékelnek a gyártók olyan szoftvert is, amellyel az A4-es oldalon egymás mellé rendezhetjük a fotókat. Mielőtt azonban „élesben” nyomtatnánk, érdemes irodai fénymásolópapíron vázlat (draft) üzemmódban printelni egy próbát, nehogy drága tandíjat fizessünk, mert a drága fotópapíron nem úgy jelennek meg a felvételek, ahogyan szeretnénk.
Az otthoni nyomtatás mellett szól az is, hogy printelés előtt elvégezhetjük a színkorrekciókat, képkivágásokat, eltüntethetjük a „vörösszemet”, esetleg feliratot helyezhetünk el a képen. Erre a célra sokféle ingyen használható (freeware) alkalmazást találhatunk a szoftver-letöltésekre szakosodott weboldalakon (például a Szoftverbázis „Képszerkesztők, fotójavítók” menüpontjában, vagy a www.letoltes.com „Képszerkesztők” program-csoportjában), a programok némelyike fejlett nyomtatás-támogatási szolgáltatásokat is felkínál.
Az otthoni fotónyomtatás papír-és festékköltségeit összeszámolva kiderül, hogy egy 10x13 vagy 10x15 cm-es fotó előállítása legalább 30-35 forintba kerül – de ebben az esetben az általunk választott kivágásról valódi laborminőségű képet vehetünk kézbe.
Az interneten megrendelhető fotókidolgozás valóban kényelmesebb és gyorsabb, de a digitális laborokban nincs lehetőség a felvételek egyedi optimalizálására, vagy a színek korrekciójára. Számolnunk kell azzal is, hogy a digitális fotók oldal-aránya eltérhet a szolgáltató által kínált fotópapír oldal-arányától – így előfordulhat, hogy a nyomat alsó és felső részén fehér csíkot látunk majd, vagy lemaradnak az eredeti kép jobb és bal oldalán szerepelő részletek. Ezért a feltöltésre szánt fotókat érdemes előkészíteni: kivágni a megfelelő részletet, javítani az esetleges hibákat, és a lehető legnagyobb felbontást választva eljuttatni a szolgáltatást végző céghez.
Az internetes fotókidolgozással foglalkozó vállalakozások weboldalán először regisztráltatni kell magunkat, és le kell tölteni azt a szoftvert, amellyel „elektronikus postára” adhatjuk a megjelenítendő digitális képeket.
Általában JPEG formátumú fájlokat fogadnak a szolgáltatók, és megadják a minimális felbontás értékét is. A fent említett ingyenes képfeldolgozó szoftverek mindegyike alkalmas a fájlformátumok konvertálására, így nem okozhat gondot az sem, ha TIFF, PNG, vagy más formátumú állományból szeretnénk fotót rendelni.
Az online fotókidolgozást legkedvezőbben képenként 34 forintért rendelhetjük meg 10x15 cm-es méretben, de – mint minden internetes szolgáltató – az 50, 75 vagy 100 felvételnél több képet tartalmazó csomag esetén jelentős kedvezményt is kaphatunk. A házhozszállításért általában 990 forintot kell fizetni – de 9000 forint feletti számla esetén díjmentesen juttatják el az elkészült fotókat.
Egy másik szolgáltatónál a 10x13 cm-es képért alapesetben 47 forintot kérnek, 75 darab feletti rendelésnél azonban már csak 39 forintot kell fizetnünk. A házhozszállítás itt 999 forint – a szolgáltató boltjában történő átvétel esetén azonban csak a 299 forintos transzferdíjat kell megfizetnünk.
Az egyik legismertebb képkidolgozással foglalkozó cég 10x13 vagy 10x15 méretben 39 forintért állítja elő a fotókat, de 100 darab feletti tétel esetén (akciósan) 25 forintért is megkaphatjuk kedvenc fotóink papírképeit, sőt, azt is megválaszthatjuk, hogy matt, vagy fényes papírra nyomtassák ki azokat.
Az online fotókidolgozással foglalkozó cégek nemcsak az árban és a kiegészítő szolgáltatások kínálatában versenyeznek egymással – szinte mindegyiküknél találunk valamilyen vevőcsábító akciót, vagy kiegészítőt: például fotóalbumba rendezik a képeket, naptárat készítenek a kijelölt felvételekből, vagy ajándékként kinyomtatnak egy nagyobb méretű képet is.
Az otthoni nyomtatás áraival összehasonlítva tehát főként akkor érdemes az interneten megrendelhető szolgáltatások közül választani, ha összegyűjtjük kedvenc képeinket, és több mint 50, 75 vagy 100 papírkép előállításával és házhozszállításával bízzuk meg céget.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.