BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyurcsány: Mindenkinek fájni fog

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Magyar Televiziónak adott interjút a gazdasági válság hatásairól, valamint a Nemzetközi Valutaalap (IMF), a Világbank, valamint az EU által nyújtott hitelkeretről.

Gyurcsány Ferenc az interjúban leszögezte, az európai készenléti hitelkeret nem feltétlenül növeli Magyarország hitelállományát, hiszen csak akkor veszünk fel belőle összeget, hogy ha a szükség úgy kívánja. Ugyanakkor elismerte, negyedszázalékos, azaz évi közel 50 millió eurós készenléti díjat mindenképpen fizetnie kell majd hazánknak. Azt is elmondta, a szerződést november elején kötik meg a felek, a felvett összegek kamata pedig előzetes becslés szerint 5-6 százalék lesz.

A kormányfő szerint jelenleg a gazdasági válság legnagyobb kockázata, hogy elveszítik a munkahelyüket az emberek. Éppen ezért döntött úgy a kormány, hogy a közszférában a bérek rovására a munkahelyek megtartására koncentrál. Gyurcsány Ferenc hozzátette, az Országos Érdekegyeztető Tanács munkavállalói és munkáltatói oldalát is arra kéri, reális helyzetértékelés mellett kössenek felelős és visszafogott bérmegállapodást.

A válság hatásait mindannyian érezni fogjuk, sajnos várhatóan minden magyar állampolgárnak része lesz benne - szögezte le  a miniszterelnök. Gyurcsány úgy látja, a legrosszabbul a tulajdonsosok és a menedzserek járnak a válsággal, őket követik a közalkalmazottak. Majd a piacon dolgozók, utóbbiak közül pár tízezer ember vélhetően el fogja veszíteni az állását. A miniszterelnök kiemelte: a kormány  a versenyszférában dolgozókat egy ezermilliárdos foglalkoztatásmegtartó csomaggal akarja védeni.
A kormányfő szerint azok is sérülni fognak, akik zsebbe kapják a fizetésüket. Akiket a legkevésbé veszélyeztet a válság, azok az állampolgárok, akik a legnehezebb helyzetben vannak, akiket a szociális háló véd.  A gyermektámogatások, a lakhatási támogatások nem lesznek visszavágva.

A nyugdíjak kapcsány Gyurcsány Ferenc úgy fogalmazott, a nyugdíjasok "elképesztő felelősséggel viselik" a 13. havi nyugdíj nyolcvanezres szintig történő megkurtítását. A nyugdíjreform idejét a miniszterelnök nem tartja elérkezettnek, megítélése szerint a jelenlegi rendszer 2020-ig tartható.

A kormányfő a beszélgetés során elmondta, majdnem teljesen biztos abban, hogy a módosított költségvetést elfogadja majd az Országgyűlés.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.