Októbertől térítésmentesen kaphatják a pneumococcus baktérium elleni védőoltást a kétévesnél kisebb gyermekek, de érdemes beoltatni magukat a krónikus betegségekben szenvedő felnőtteknek is. A térítésmentes oltást a házi gyermekorvosoktól kérhetik a szülők, a felnőttek pedig a háziorvosuktól a receptre való felírását és beadását. A téli időszakban az influenzavírus okozta kórképek mellett előfordulási gyakoriságukkal és potenciálisan súlyos kimenetelükkel a pneumococcus baktérium okozta fertőzések kerülnek az első helyre. A baktérium a gyermekkorban előforduló középfülgyulladás vezető kórokozója, de fontos szerepet játszik több más, mind gyermek-, mind felnőttkorban jelentkező megbetegedésben. Kiemelendő közülük az akár halálhoz is vezető tüdőgyulladás, a véráramfertőzés és az agyhártyagyulladás.
Az igen fiatalok mellett a pneumococcus baktérium és az általa kiváltott fertőzések fokozottan veszélyeztetik az időseket és a különféle alapbetegségekben szenvedőket: a szív-, érrendszeri, cukor-, vese- és májbetegeket, a krónikus légúti bajokban vagy valamely daganatos kórban szenvedőket. Ez a gyakran „tüdőgyulladás elleni” védőoltásnak is nevezett oltás nincs szezonhoz kötve, érdemes az ősszel esedékes influenza elleni vakcinával együtt beadatni. A két injekció ugyanazon alkalommal más-más karba megkapható. VG
A betegség fajtái
A tüdőgyulladás a tüdőhólyagocskák (alveolusok) és/vagy a hólyagok közötti tér (intersticium) gyulladásos megbetegedése. Kiterjedése, kórokozói alapján számos fajtája kialakulhat, lehet lebenyes és gócos, okozhatják vírusok és baktériumok egyaránt, és vannak a korábban ismert kategóriákba nem sorolható, ún. atípusos előfordulásai is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.