A piaci értékét tekintve második olasz bank igazgatósága 5-6 milliárd eurós tőkeemelésről dönt, egy - korábban cáfolt - több milliárd eurós részvénykibocsátás lehetősége sem kizárt. A cél az UniCredit csoport tőkemegfelelési mutatójának (Tier 1 ratio) javítása, 6,2 százalékra. A mutató június végén 5,7 százalék volt.
Sajtójelentések szerint az újratőkésítési elképzelések két pilléren nyugszanak: az egyik rész egy új részvénykibocsátás, amely 3-3,5 milliárd euró értékben az idei osztalékot lenne hivatva fedezni, valamint 2-2,5 milliárd eurónyi hosszú távú, részvényre váltható kötvény kibocsátása. Előzőleg az UniCreditnél azt közölték, hogy a csoport tőkemegfelelési mutatójának javítása érdekében eladnák török biztosítási részlegüket, és zártvégű alapba választanák le a bankcsoport mintegy 1,8 milliárd eurós ingatlan-portfolióját. Kelet- és közép-európai üzletágukkal kapcsolatban nincsenek eladásai tervek.
Egy spanyol lap kérdésére - amely arról közölt értesüléseket, hogy a spanyol Santander bank esetleg ajánlatot tenne az UniCredit kelet-európai részére - az UniCredit egyik szóvivője azt felelte: a kelet- és közép-európai térség kulcsfontosságú piac és növekedési motor a csoporton belül, így eladása nincs napirenden.
A helyemen vagyok - nyilatkozta az UniCredit vezérigazgatója szerdán este a RAI olasz állami televízióban, amikor a lemondásáról szóló híresztelésekről kérdezték. Alessandro Profumo kijelentette, nem gondolt arra, hogy lemondjon posztjáról, hozzátéve: bankja szilárd alapokon áll. Az olasz bankok közül az UniCreditet érinti leginkább a hitelválság, mivel a pénzügyi csoport bevételeinek több mint felét a hazai hitelpiacon kívül realizálja.
Az UniCredit részvényeivel való kereskedést szerdán többször is felfüggesztették a tetemes árfolyamcsökkenés miatt, a papír azonban a nap végére 11,24 százalékos nyereséggel zárt. A hét első két napján rekord mértékben, 22 százalékkal esett a bankcsoport részvényeinek árfolyama. Az UniCredit novemberben ismerteti a harmadik negyedév eredményeit. A bank a második negyedben a vártnál nagyobb nyereségre tett szert: az adózott eredmény 1,87 milliárd euró volt - miközben elemzők 1,67 milliárdot vártak -, de 10 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól a jutalék-és díjbevételek csökkenése és a jelzáloghitel-válság kihatásai miatt.
A bankcsoport a jövőbeli növekedés motorját is Közép-Kelet-Európában látja, itt a bevételek 24 százalékkal nőttek a második negyedben, a térségbeli érdekeltségek adózott eredménye 416 millió euró volt, míg az első negyedben 326 millió. Az UniCredit 22 nyugat- és kelet-európai országban van jelen; fiókjainak száma meghaladja a tízezret.
Magyarországon az idén szeptemberben Miskolcon nyitotta meg századik magyarországi fiókját. Ugyanakkor az eddigi pozitívról a köztes stabil fokozat kihagyásával egyenesen leminősítést valószínűsítő negatívra rontotta csütörtökön az UniCredit bankcsoport és egyes érdekeltségei adóskockázati osztályzatainak kilátását a Fitch Ratings.
A hitelminősítő londoni indoklása szerint a csoport jövedelmezősége ugyan hagyományosan jó, teljesítményére azonban az utóbbi időben nyomást gyakoroltak a globális vagyonkezelői szektor nehézségei, a gyenge olaszországi és németországi makrogazdasági kilátások, valamint egyes közép- és kelet-európai piacok kevésbé kedvező prognózisai.
A legnagyobb európai hitelminősítő londoni bejelentése szerint a meredek kilátásrontás az anyavállalaton kívül vonatkozik a német Bayerische Hypo- und Vereinsbank AG (HVB), valamint az osztrák Bank Austria Creditanstalt AG osztályzataira is, azok megerősítésével együtt. A kelet-európai hálózaton belül ugyancsak negatívra romlott pozitívról a lengyel Bank Pekao osztályzati kilátása; több más térségi érdekeltség, így a romániai UniCredit Tiriac Bank és az ukrajnai Ukrsotsbank kilátása eddig is negatív volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.