Barack Obama demokrata és John McCain republikánus jelölt a konjunktúra pillanatnyi élénkítésére és a hosz-szabb távú növekedés biztosítására egyaránt szolgált receptekkel a holnapi szavazásra készülve.
A 2009. január 20-án hivatalba lépő új elnöknek ugyanakkor az 500 milliárd dollárt meghaladó költségvetési hiány fényében kell elgondolkodnia a teendőin, azt is szem előtt tartva, hogy egyes elemzők szerint az 500-ból könnyen 1000 milliárd lehet a következő évben.
A legutóbbi felmérések tanúsága szerint Obama előnye még mindig jelentős, ugyanakkor az illinoisi szenátor több szereplése során is figyelmeztette híveit, hogy ennek ellenére ne tekintsék még eldöntöttnek a végeredményt. A Reuters vasárnap közzétett felmérése szerint Obama a teljes szavazókorú népességen belül 6 százalékponttal vezet ellenfele előtt: szinte minden jövedelmi és korosztályban jelentős előnyben van McCainnel szemben. A vietnami háborúban is jeleskedett arizonai szenátort csak az évi 100 ezer dollárnál magasabb jövedelműeknél, illetve az országnak katonát adó családoknál nem sikerült maga mögé utasítania Obamának.
A felmérések eredményeinek reprezentatív volta ugyanakkor több okból is óvatosan kezelendő – mutat rá az FTD. Egyre többen tagadják meg például a válaszadást, a kérdezők hagyományos kapcsolatfelvételi csatornájának számító vezetékes telefont pedig a fiatalabb korosztály sok tagja már nem is használja. Ráadásul ott van még az amerikai szakemberek által Bradley-effektusnak nevezett elmélet, amely szerint a fehér szavazók közül sokan nem árulják el, hogy nem hajlandók színes bőrű jelöltre – jelen esetben Obamára – voksolni.
A közvélemény-kutatások bizonytalanságai ellenére McCain esélyeit nagymértékben rontja, hogy sokan a jelenlegi gazdasági helyzet kialakulásáért felelőssé tett, elemzők és történészek által „katasztrofális” eredményűnek kikiáltott Bush-éra folytatását látják személyében – és a demokraták mindent meg is tesznek e benyomás erősítéséért. „Ami történt, nem véletlen: gazdaságunk hanyatlása az elmúlt nyolc év elhibázott republikánus politikájának eredménye” – fogalmazott Obama néhány órával azután, hogy a kormányzat közzétette a zsugorodó GDP-ről szóló adatokat. Nem csoda hát, hogy McCain igyekszik minden lehetséges módon bizonyítani a polgároknak, a demokraták valójában „szocialista terveket” dédelgetnek, és adóemelésre készülnek. Ehhez nyújtott legutóbb jó muníciót a demokrata alelnökjelölt, Joe Biden által elkövetett kommunikációs hiba, aki Obamától eltérően nem az évi 250, hanem csak a 150 ezer dollárnál nem nagyobb jövedelműeknek ígérte meg a közterhek enyhítését – írja a Handelsblatt.
Ami a gazdasági mellett a szintén nagyon nehéz külpolitikai helyzetet illeti, szakértők szerint Obama nagyobb külföldi kedveltsége segítséget jelenthetne a Bush-korszak alatt világszerte meglehetősen népszerűtlenné vált USA számára. Ugyanakkor a főbb prioritások tekintetében – így az európaiak nagyobb nemzetközi szerepvállalásának sürgetése, a klímapolitikában való aktívabb részvétel vagy az Afganisztánban állomásozó csapatok megerősítése terén – meglehetős összhang tapasztalható a két jelöltnél. McCain Moszkvával szemben megütött lényegesen konfrontatívabb hangnemét ugyanakkor tényleges különbségnek lehet tekinteni – mutatnak rá megfigyelők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.