Erre utalnak az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáselemző Intézete (GVI) 2008. júliusi adatfelvételének eredményei. A lánctartozás és a likviditási gondok leginkább az építőipart sújtják.
A vizsgálatban részt vevő háromszáz kis- és közepes vállalkozás 82 százalékának több alkalommal is késedelmesen fizetett legalább egy üzletfele az elmúlt fél évben. A késedelmesen fizető üzleti partnerek átlagos aránya az idén 34 százalék volt, enyhén (2 százalékponttal) növekedett 2007 óta, viszont így sem éri el a 37 százalékos 2005-ös értéket. A késedelmesen befolyó összeg a teljes értékesítés 39 százalékát teszi ki, ez az arány 6 százalékponttal nőtt tavaly óta, elérve az eddigi legmagasabb értéket.
A kutatás eredményei azt mutatják, hogy a kisebb vállalatokat sújtja nagyobb arányban a késedelmes fizetés problémája. Az ötven főnél alacsonyabb létszámú cégek körében átlagosan 37 százalékos a több alkalommal így fizető partnerek aránya (2007-ben 35 százalék volt), valamint az értékesített termékek vagy szolgáltatások ellenértékének átlagosan 41 százaléka folyik be egy héttel a fizetési határidő után (tavaly ez csak 37 százalékot tett ki).
Ezzel szemben a száz főnél nagyobb vállalkozások között csak 28 százalék azon cégek aránya, amelyek partnerei több alkalommal késve fizettek, s a határidő után egy héttel befolyó összeg is a teljes értékesítésnek átlagosan csupán 35 százalékát teszi ki.
Jól látható az adatokból, hogy a tisztán magyar tulajdonú vállalatok partnerei késnek a leggyakrabban a fizetéssel: átlagosan 34 százalékuk utalt határidő után, és az értékesített termékek ellenértékének 39 százaléka folyt be így. A külföldi tulajdonú cégeknél a későn fizető partnerek aránya csak 27 százalék, a határidőn túl befolyó összeg pedig a teljes értékesítés 28 százalékát teszi ki.
A kizárólag hazai piacra termelő cégek üzletfeleinek 34 százaléka marad el a fizetéssel, és a termékek ellenértékének 39 százaléka késve érkezik be a társasághoz. A döntően exportáló vállalatoknál ezek az arányok csak 24, illetve 29 százalékot tesznek ki. A késedelmes fizetés az építőipari cégek körében okozza a legnagyobb problémát. Üzleti partnereik átlagosan 45 százaléka rója le tartozását időn túl, és az ellenérték 50 százaléka késedelmesen folyik be.
A cikk teljes terjedelemben itt olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.