Az amerikai képviselőház az előzetes várakozások szerint a lapzártánk után tartott szavazáson elfogadta a demokraták által kidolgozott 825 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagot. A szenátus valószínűleg a jövő héten egy ennél költségesebb, 887 milliárd dolláros verziót szavaz meg. A végső változat a kongresszus két háza között ezt követően meginduló egyeztetések során alakul ki. A Fehér Házban azt remélik, hogy Barack Obama elnök február közepén aláírhatja a csomagot.
A tegnapi szavazás előtt az alsóház republikánus vezetője, John Boehner kijelentette, hogy jelenlegi formájában nem támogatják a javaslatot. A republikánusok a csomagban szereplő 275 milliárd dollárnál többet fordítanának adócsökkentésekre, visszafognák viszont a kormányzati kiadások növelését célzó intézkedéseket. Szerintük a kiadásokat amúgy is túlságosan hoszszú időre elosztva tervezték be, rontva ezzel az élénkítés hatékonyságát és kétségessé téve a demokraták foglalkoztatási céljainak elérését. Utóbbiak azt ígérik, hogy a csomag révén 4 millió állást lehet majd megteremteni vagy megőrizni.
Az adócsökkentések kiterjesztését célzó terveiket a republikánusoknak a szenátusban részben sikerült megvalósítani: a csomag összköltségét közel 70 milliárd dollárral megdobva a felsőház pénzügyi bizottsága elfogadta az alternatív minimumadóról szóló törvény módosításáról szóló javaslatukat. Ezzel azt remélik elérni, hogy a középosztálybeliek biztosan ne fizessenek több adót a tehetősebbeknél.
A Fehér Ház eközben nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy a már elfogadott 700 milliárd dolláron felül további forrásokat kér a kongresszustól a bankmentésre is. Obama szerint széles körű az egyetértés abban, hogy „még nem állítottuk el a vérzést a bankszektorban”. Szóvivője azonban kijelentette, még nincs döntés a bankok problémás aktíváinak kezelését célzó további lépésekről. Reuters
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.