Múlóban tehát az azonnali kamatemelési kényszer, viszont a lapunk által megkérdezett elemzők szerint szó sincs trendfordulóról, a forint középtávon biztosan teszteli még a múlt héten felállított historikus értéket, és hosszabb távon a Magyar Nemzeti Bankon fokozódhat a beavatkozási kényszer, így van esélye a 9,5 százalékos irányadó ráta szigorításának is.
Rövid távon azonban tovább is erősödhet a forint, nem kizárt, hogy az elkövetkező napokban 290–285-ös szintig kapaszkodjon vissza – véli Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója. Szerinte sincs szó trendfordulóról, az év egészét nézve 300 forint fölötti euróval kell számolni, hiszen a feltörekvő devizákat a nemzetközi hírek mozgatják, a hazai és a cseh lefelé módosított GDP-adatra például nem is figyelt fel komolyan a piac.
Duronelly szerint a befektetők kockázatvállalási hajlandóságát sokkal inkább a Citigroup és a HSBC év eleji eredményjavulásáról szóló hírek hozták meg. Mindezek fényében ma szinte megjósolhatatlan, mire készteti a jegybankot a március 23-i ülésen a forint mostani magára találása.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője úgy látja: szerencsés lépés volt az MNB hét végi közleménye a forint védelméről, amely éppen a javuló nemzetközi hangulattal együtt idézte elő a mostani 300 forint körüli euróárfolyamot. A kockázati étvágy valamelyest visszatért ezen a héten, ezt jól mutatja, hogy tegnap Magyarország CDS-felára – az értékpapír-kibocsátó fizetésképtelensége esetén nyújtott biztosítás – 40 bázisponttal, 638-ról 598-ra esett vissza.
A Raiffeisen elemzője viszont arra számít, hogy az év első felében a forint a 300/euró körül mozog majd, az év végére pedig a 270/euró szintig emelkedhet, a globális helyzet rosszabbodása esetén azonban ismételt eladási hullám áldozata lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.