A Citi Private Bank és a lakáspiac legfelső szegmensében tevékenykedő Knight Frank ügynökség az idén harmadszor tette közzé az együttes felmérését, amelyben megállapítja, hogy immár a leggazdagabbak körében is megcsappant a korábbi, töretlen érdeklődés.
Monacóban a kiemelt, lakáscélú ingatlanok négyzetméterenkénti ára 50 ezer euróra ugrott, szemben a Londonban most elérhető 28 ezer eurónyi értékkel szemben. A rangsorban utánuk következik New York, ahol Manhattan legjobb helyein 16500 eurónak megfelelő négyzetméterenkénti áron lehet lakásokat venni. A világon a legdrágábbnak tartott városok háromnegyedében stagnáltak vagy estek tavaly az árak.
A leggazdagabbnak tartott személyek 90 százalékának ingatlan tulajdonában következett be áresés a tavalyi naptári év során, ami azonban nem vette el mindenkinek a kedvét az ilyen célú befektetésektől: a megkérdezettek 55 százaléka jelezte, hogy a következő két év során az adott szegmensben meglévő vagyonának kiterjesztésére készül. A felmérésből egyébként az is kiderült, hogy a vagyonosok felső köreiben a hedge-alapokkal szembeni kitettséget is csökkentették, a jótékonysági adományokkal egyetemben.
A Financial Times idézi a Knight Frank ügynökség ingatlanpiaci kutatásokkal foglalkozó részlegének vezetőjét, aki kijelentette, hogy az utóbbi időben a világon a legkívánatosabbak között számon tartott tulajdonok többsége nem tudott immunitást tanúsítani az árak csökkenésével szemben. A fordulat tavaly év végén – szinte egyik hónapról a másikra – következett be, annak ellenére, hogy egy éve ilyenkor még bizonyosnak látszott a korábbi időszakban szerzett értéknövekmények megőrizhetősége.
Az irányzatváltást jól példázza Dubai, ahol 2008 első 9 hónapjában még 11 százalékkal mentek feljebb az árak, az utolsó negyedévben azonban 19 százalékkal estek. A borús összképben némi kivételt jelentett Bangkok és az indonéz főváros, ahol némi áremelkedés a legutóbbi időkben is kimutatható volt, a legdrágább lakások szegmensében. A Londonban és New Yorkban tapasztalt ingatlan-áresés ellenére a két várost továbbra is az üzleti tevékenység folytatására legalkalmasabb településekként tartják számon.
A mostanit megelőzően egyébként februárban közölt egy hasonló összeállítást a Global Property Guide, ebben azonban Monaco és London közé beékelődve Moszkva található, a legdrágább lakóépület-árak szerinti rangsorban. Ezen a listán Bukarest a 26. helyen áll, eggyel utána következik Pozsony, Prága a 34. a rangsorban, Varsó a 38. Budapest – az egy évvel korábbihoz is 5 pozíciót visszacsúszva – a 70. helyre került, nemcsak a bolgár főváros, hanem számos harmadik világbeli város – például Új Delhi – után.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.