Magyarország sikeresen csatlakozott a bolognai folyamathoz, bár még kérdés, mennyire bizonyul átjárhatónak a felsőoktatási rendszer – mondta Mészáros Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem rektora egy tegnapi budapesti konferencián. Az Európai Unió által kidolgozott szisztéma a munkaerő-piaci igények alapján tette kétszintűvé, ezáltal rugalmasabbá a felsőoktatási képzést, és ez mind a hallgatói létszámra, mind annak összetételére hatással volt. Az esti és költségtérítéses képzéseken ugrott meg leginkább a hallgatói létszám. Az állam a közel megnégyszereződő létszámot ugyanakkor már 50 százaléknál kisebb részben finanszírozza. A tandíjról nagy vita volt, pedig most a hallgatók több mint fele fizet a képzésért, ráadásul a tervezett mértéknél jóval többet – jegyezte meg a rektor.
A jelentkezők száma ugyanakkor csökken, míg a felvetteké nagyjából stagnál, így a teljes felsőoktatásban a felvettek aránya már 53,1 százalékos, szemben a 2001-es 37-tel. Igaza volt a kormánynak, amikor az államilag finanszírozott keretet csökkentette (a közgazdászképzésben 20 százalékkal), mert fogy a felvételiző korcsoport – ismerte el Mészáros. Az egy hallgatóra jutó állami finanszírozás a rendszerváltás óta csökken. A magánszférát keményen bevonták, de az oktatók sem kapták meg többletbérben azt, amit az egyetemek megkaptak többlet állami finanszírozásban. BD
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.