Hogy a tét mekkora a kábelcégek számára, jelzi, hogy a műsorszolgáltatóknak fizetett jogdíjtömegnek jellemzően a 30-40 százaléka devizás. Egy élő szerződéshez hozzányúlni persze kényes ügy. „Ezen a piacon a kontraktusok határozott időre, jellemzően hosszú távra köttetnek, bármiféle változtatás, különösen egy ilyen horderejű, csak közös megegyezésen alapulhat” – mondja Rajkai László, a Magyar Kábeltelevíziós és Hírközlési Szövetség (MKHSZ) elnöke. A kínálatból önként kikerülni viszont értelemszerűen egyetlen műsorszolgáltató sem hajlandó.
Vannak persze piaci szereplők, akik mindezek ellenére próbálkoznak; értesüléseink szerint számos kisebb kábelszolgáltató bontott szerződést egyoldalúan az elmúlt hónapokban – hogy milyen jogkövetkezményekkel, nem ismeretes.
Bevett gyakorlatnak számít ugyanakkor, hogy a kifutó szerződéseket nem hosszabbítják meg a felek, ha valami miatt nem elégedettek annak tartalmával, és nem sikerül újratárgyalni a feltételeket. „A szerződések jellemzően a naptári év végéig szólnak” – mondja Kéry Ferenc, a Magyar Kábelkommunikációs Szövetség (MKSZ) elnöke, aki szerint, ha a válság és így a forint gyengélkedése elhúzódik, 2009/2010 fordulóján tömegessé válhat a „devizás kontraktusok” kifuttatása.
„Ám ez sem jelenti mindenáron az adott csatorna kihullását a műsorkínálatból, hiszen elképzelhető, hogy az alku során sikerül elérni a szerződés forintosítását” – hangsúlyozza a szakember, utalva arra, hogy a műsorszolgáltatók – saját jól felfogott érdekükben – igyekeznek reagálni a kábelcégek megváltozott igényeire.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.