Erről a T. Házban tegnap folytatták le a részletes vitát, ahol Oszkó Péter pénzügyminiszter hangsúlyozta: el kell választani az azonnali válságkezelő lépéseket a több évre szóló adószerkezeti átalakítási törekvésektől. Az új kormány által készített és a napokban az Országgyűlés elé kerülő adómódosítások ezért kizárólag a 2009-es évre lesznek hatással. Néhány héten belül azonban a 2010-re és a későbbi évekre szóló adójogszabály-módosításokat is a parlament elé kívánja terjeszteni a kabinet, annak érdekében, hogy ezeket a javaslatokat még a tavaszi ülésszakban el lehessen fogadni – tette hozzá.
Nő ugyanakkor annak az esélye, hogy a jövőben is megmaradnak az üdülési csekkek és étkezési jegyek, mégpedig a jelenlegi feltételek mellett. A tegnapi általános vitában több MSZP-s képviselő is fontosnak nevezte e juttatások megőrzését, igaz, a felhasználási kör szűkítését már elfogadhatónak nevezték. Az idén biztosan nem kerül sor a cafeteria-rendszerrel kapcsolatos szigorításokra – jelezte tegnap Oszkó Péter is. Szintén jó hír, hogy a családi pótlék az idén mégsem lesz adóalapot növelő, nem adózó járandóság, és a hírek szerint bővülhet a 18 százalékos áfakulcs alá tartozó élelmiszerek köre is.
A kormány arra törekszik, a lehető legkisebb veszteséggel kezelje a válságot és új pályára állítsa a gazdaságot – fogalmazott a vitában Molnár Albert, az MSZP vezérszónoka. Tállai András ugyanakkor komoly hibának nevezte, hogy Magyarországon az a cél: hét-nyolc százalékkal csökkenjen a fogyasztás. A fideszes vezérszónok véleménye szerint a környező országok arra törekszenek, hogy a lakosság többletjövedelemhez jusson és nőjön a fogyasztás – tette hozzá.
Tegnap óta világosabb a helyzet a bérek bruttósítása terén is. A pénzügyi tárca tájékoztatóján Karácsony Imréné szakállamtitkár leszögezte: az szja alapja a munkáltató által fizetendő járulékok mértékével, vagyis 27 százalékkal emelkedik 2010-től. Mivel azonban ez csak az szja-ra vonatkozik – vagyis magukat a járulékokat a jelenlegi bruttó szerint kell fizetni a jövőben is –, nem szuperbruttósításról van szó, hanem a cseh modell követéséről. Az alacsonyabb jövedelmek csökkenését a PM-ben az adójóváírás módosításával akadályoznák meg, miközben a bruttósítás hatását „alapesetben” nem ellensúlyozza a néhány százalékpontos adókulcsmérséklés.
Az ugyanakkor nem kérdéses, a költségvetésnek égető szüksége van a szigorításokra. A büdzsé hiánya a fél év végére eléri a GDP 3,4 százalékát – közel 893 milliárd forintot –, miközben a PM az év egészére 737 milliárd forintos deficitet tűzött ki célul. Arra van tehát szükség, hogy az államháztartásban a második fél évben több mint 155 milliárd forintos szufficit keletkezzen. Tavaly az év második felében 186 milliárd forintos deficitet mutatott a büdzsé, összesen tehát mintegy 340 milliárd forinttal kell javítani a költségvetés pozícióját. KR
Többek között ez az új elem került elő tegnap a kormány készülő adócsomagjából.VG-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.