Lehangoló – röviden így összegezhető a magyar vállalkozások véleménye az állami intézményekről, az adószisztémáról és a költségvetésről egy tegnap bemutatott elemzés szerint. A Közjó és Kapitalizmus Intézet által készített Jelentés a magyarországi kapitalizmus állapotáról című tanulmányból kiderül: a vállalkozók 91 százaléka szerint a hazai adórendszer bünteti azokat, akik tisztességesen szeretnének működni, 93 százalékuk pedig úgy vélekedett: a költségvetés rosszul használja fel a befizetett adókat.
A gazdaságban komoly gondokat okoz a jogszabályalkotás kiszámíthatatlansága. Általános vélekedés, hogy az adóhatóság formális és informális csatornákon határozza meg a fizetendő adó mértékét, az adószabályok igazi szerepe pedig e „nem hivatalos” elvárások kikényszerítése. A megkérdezett mintegy 700 vállalkozás vezetője abban is egyetértett, a befizetendő adó megállapításakor sok múlik a könyvelő ügyességén is. A cégek az idén nettó árbevételük 11-12 százalékos csökkenésére számítanak a válság miatt.
A tanulmányból az is kiderül: a gazdaságunk balkanizálódik, az emberek pedig úgy érzik, tudás és szorgalom révén nem lehet érvényesülni ma Magyarországon. Súlyos gond a bizalom hiánya, valamint az, hogy a piac működését nem segítik erős garanciák, s rosszul működik az állami szerződéskikényszerítés is. Miközben a vagyonbiztonság egyre erősebb hiányosságait az állami gyakorlat nem ismeri el, a segélyezési rendszer pedig egyre jobban elszakad az elfogadott közösségi értékektől, e két jelenség ellen kibontakozóban van a középosztály „lázadása” – mutatott rá a tanulmány egyik készítője, Szepesi Balázs. A válság leküzdéséhez a bizalom megerősítésére van szükség. KR
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.