BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A bajból is adódik munka

Az ügyvédséget is sújtja a válság. A nagy, szakosodott irodák a megcsappant vagy éppenséggel megszűnt ügyek következtében nemegyszer a váltásban látják a kiutat. Drámai helyzetbe kerülhet a kistelepülések ügyvédsége, némelyek akár a pálya föladására is kényszerülhetnek – nyilatkozta a Világgazdaságnak Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke.

Azonnal érzékelhető hatással jár a legnagyobb tranzakciók, a külföldi beruházások megszűnése. Az ingatlanfejlesztések gyakorlatilag leálltak, már csak a korábbiak kifutása tartja életben az üzletágat. Az úgynevezett kiszervezett ügyekben – a cégek, főleg pénzintézetek hosszú távú megbízásaiban – is tapasztalható a változás. Kevesebb az átalánydíjas megbízás, illetve magát a díjat is csökkentik a megbízók. Az e területekre szakosodott irodák egy része kivár, mások elsősorban a reorganizáció vagy a cégátvilágítás felé nyitnak. A szakmára vonatkozó összeférhetetlenségi szabályok módosításával egy merőben új terület, a vagyonkezelés nyílhat meg az ügyvédek előtt, és fontos feladatokat ad számukra az úgynevezett „biztos kéz” intézménye is.

Annyi bizonyos: a jelenlegi helyzetben még fokozottabban kell törekedni a meglévő feladatok precíz elvégzésére. A válság tehát erősítheti a minőségi ügyvédi tevékenységet. És természetesen erősítheti a versenyt is, hiszen az ügyvédi pálya szabad, meg kell találni azokat a piaci réseket, amelyek a túlélést biztosíthatják – mondta Bánáti János.

A szakma sajátossága, hogy a bajból is adódik munka. Az Andrékó Kinstellar Ügyvédi Irodában korábban kevés, most viszonylag sok munkajogi ügyet kezelnek. Bizonyos területeket meg mintha nem is érintene a válság: „pörögnek” az energiaügyek, mivel ebben a szektorban egyelőre tovább folynak a már megkezdett nagyberuházások. A banki hitelezések, tőkepiaci tranzakciók és ingatlanügyek mérséklődése viszont egyértelmű.

A közép-európai piacokra szakosodott regionális jogi szolgáltató cég, a Kinstellar budapesti irodája e helyzetben inkább az üzletfejlesztésre koncentrál, mintsem a megszorításokra. A szükséges költségracionalizálás, a közös rendezvények visszafogása megértésre talált az iroda 55 fős csapatánál. Andrékó Csilla reméli, elkerülhetik a drasztikus intézkedéseket: 2-3 havonta áttekintik pénzügyi helyzetüket, és aszerint hozzák meg a szükséges lépéseket.

A Szalma & Partnerei Ügyvédi Irodánál sem terveznek elbocsátásokat. Üzleti terv szerint dolgoznak, rendszerük naprakészen figyeli a gazdasági eseményeket. Az iroda az elsők között alkalmazta munkája során a legkorszerűbb informatikát. A fejlesztésre mindig sokat – a közelmúltban 250 millió forintot – fordítottak. Az idén 40 milliót irányoztak elő, ezt lecsökkentették 25 millió forintra.

Az informatikai háttér jó segítséget nyújt ahhoz is, hogy a beruházási ügyek visszaszorulásával minél inkább éljenek egyéb, illetve a specializáció adta lehetőségekkel, többek között a követelésbehajtás bizonyos területein. Az sem közömbös szempont, hogy esetenként rugalmasabb díjakkal dolgoznak, mint más nagy irodák. Egyre nagyobb számban jelennek meg olyan ügyfelek, akik korábban nemzetközi irodákkal dolgoztak, de a kedvezőbb ár miatt igénylik a szolgáltatásokat.

A Magyar Ügyvédi Kamara elnöke szerint a válság nagy vesztesei a frissen végzett jogászok és a kis eltartóképességű települések ügyvédei lehetnek. Az irodák, ha most nem is válnak meg senkitől, újakat nehezen alkalmaznak. A kistelepülések jogászai pedig válaszút elé kerülhetnek a mindennapi praxis egyik legnagyobb szelete, az ingatlan-adásvételek csökkenésével.

Máshol is átalakul a piac

Nagy-Britanniában és az USA-ban a múlt év végén gyűrűzött be az ügyvédi területre a világválság.

A hírek arról szólnak: a magasba szökő fizetések megtorpantak, és az érintettek kiadásaik felülvizsgálatára kényszerülnek.

Az ügyfelek elégedetlenek az óradíjas számlázási rendszerrel. A válság leginkább a közepes nagyságú ügyvédi irodákat sújtja: nagyok a hirtelen irányváltáshoz, de kicsik ahhoz, hogy felkészültek legyenek a krízishelyzetekre.

A 160 éves, csaknem 200 ügyvédet foglalkoztató Thacher Proffitt & Wood iroda például leépítéseket hajtott végre, és most beolvad majd a több mint 700 ügyvéddel működő Sonnenschein Nath & Rosenthalba.

A hírek arról szólnak: a magasba szökő fizetések megtorpantak, és az érintettek kiadásaik felülvizsgálatára kényszerülnek.

Az ügyfelek elégedetlenek az óradíjas számlázási rendszerrel. A válság leginkább a közepes nagyságú ügyvédi irodákat sújtja: nagyok a hirtelen irányváltáshoz, de kicsik ahhoz, hogy felkészültek legyenek a krízishelyzetekre.

A 160 éves, csaknem 200 ügyvédet foglalkoztató Thacher Proffitt & Wood iroda például leépítéseket hajtott végre, és most beolvad majd a több mint 700 ügyvéddel működő Sonnenschein Nath & Rosenthalba.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.