Kína és India feldolgozóipara hónapok óta első ízben mutatott növekedést áprilisban, ez elemzők szerint azt jelzi: a világgazdaság túljuthatott a recesszió legmélyebb szakaszán. Kínában a hongkongi CLSA brókercég beszerzőimenedzser-indexe (PMI) kilenchavi csúcsra, 50,1-re emelkedett a márciusi 44,8-ről; a mutató 2008 júliusa óta először lendült át az ágazat növekedését a visszaeséstől elválasztó 50 pontos küszöbön. Indiában az ABN Amro Bank által számolt PMI 5 hónapja jelzett először bővülést az iparban, 53,3 ponttal.
A világ harmadik legnagyobb gazdaságát jelentő Kínában elemzők a javulást a négyezer milliárd jüanos (585 milliárd dollár) kormányzati gazdaságösztönzés sikerének és az exportmegrendelések felfutásának tudják be. Külön feltűnést keltett, hogy a pozitív fordulat szinte minden tekintetben megalapozottnak látszik: egyszerre lépett át az 50 pontos határon a kibocsátás, az új megrendelések, a foglalkoztatás, a beszerzési volumen és az elvégzendő munkamennyiségben megmutatkozó elmaradás alindexe. Bár a márciusi 41,4-ről „csak” 48,8-re ugró exportmutató a várakozások szerint még némileg vissza is táncolhat, elemzők bíznak benne, hogy a belső kereslet további erősödése nyomán a PMI tartósan 50 pont felett maradhat.
A kínai ipar talpra állásának jeleként az ország legnagyobb offshore olajkitermelője a napokban bejelentette, hogy a megugrott kereslet miatt több mint háromszorosára növeli finomítói kapacitását. A személyautó-eladások márciusban 10 százalékkal nőttek az egy évvel korábbi szinthez képest. A kormányzati élénkítés azonban a gazdaság más területein is kezdi éreztetni a hatását. Márciusban éves alapon 30 százalékkal nőtt a városi tőkeberuházások értéke, az év első negyedében pedig több mint háromszorosára, a rekordot jelentő 4,58 ezer milliárd jüanra ugrott az új hitelkihelyezések összege.
A világ 12. legnagyobb gazdaságának számító India gyáripara ugyancsak stabil élénkülést mutat: a decemberi 44,4 pontos PMI márciusra 49,5-re, áprilisban pedig 53,3-re szökött. Az ország gazdaságának 16 százalékát kitevő ágazat kibocsátása februárban öt hónapon belül harmadszor zsugorodott, áprilisban azonban az új megrendelések alindexe a PMI-ben márciushoz képest öt pontot ugorva megközelítette az 55-ös értéket. A kormány 4 milliárd dolláros élénkítéssel, a jegybank pedig sorozatos kamatvágásokkal járult hozzá a fordulathoz; utóbbi becslése szerint a GDP az idén 6 százalékkal bővülhet. Ez az elmúlt hét év legrosszabb teljesítménye lenne.
A legnagyobb fejlődő gazdaságok mellett kedvező jelek érkeznek a világ legnagyobb fejlett gazdaságából, az Egyesült Államokból is. Az amerikai fogyasztók hangulatát számszerűsítő index szeptember óta nem mutatott olyan derűlátást, mint áprilisban (VG, május 4., 4. o.), az építőipar márciusban növekedésnek indult, akárcsak a lakáseladások.
A gyors fellendüléssel kapcsolatos várakozásokat azonban némileg lehűthetik azok a vélekedések, amelyek szerint a foglalkoztatás talán már soha nem érheti el a recesszió előtti szintet az Egyesült Államokban. Edmund Phelps, a 2006-os közgazdasági Nobel-díj nyertese szerint meg kell barátkozni a gondolattal, hogy a munkanélküliség természetes rátája a válság előtti 5,5-ről akár 7 százalékra is emelkedhet, vagyis ezen szint alá nem csökkenhet tartósan az állástalanok aránya. Reuters, Bloomberg
Az állami információs központ úgy számol, hogy a második negyedben 7 százalékra gyorsulhat a növekedés.
Az állami információs központ úgy számol, hogy a második negyedben 7 százalékra gyorsulhat a növekedés.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.