BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Itthon is készülhetünk a tíz százalékos munkanélküliségre!

Egyre komolyabb gondot jelent Magyarországon is az állástalanság, a következő hónapban valószínűleg a lélektani 10 százalékot is átlépheti a mutató.

A február és április közötti három hónapban 9,9 százalékos volt a munkanélküliség – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Ez 412 ezer állástalant jelent, ami kilencezerrel több, mint az előző időszakban volt, akkor a munkanélküliségi ráta még 9,7 százalékon állt. Éves szinten pedig 89 ezerrel nőtt a munkát keresők száma.

Az elbocsátási hullám ősszel kezdődött a magánszektorban, akkor a válság az ipari termeléssel foglalkozó vállalkozásokat érte el elsőként. Most azonban már más szektorokra is kezd átgyűrűzni a recesszió, így már nem csak termelőegységek bezárásáról szólnak a hírek.

Az évtizedes mélypontra süllyedt foglalkoztatottság valamelyest emelkedett, de ez csak a szezonális munkák beindulásának köszönhető. 3,767 millió főnek volt valamilyen munkája a vizsgált három hónapban, ez nagyjából kétezerrel több az előző időszakinál, viszont éves szinten 84 ezer fős zsugorodásnak számít.

A foglalkoztatási ráta az előző időszaki, 48,9 százalékon maradt, de ha csak a 15–64 év közöttieket (a nemzetközi összehasonlításban munkaképes korúnak számítókat) tekintjük, akkor is mindössze 55,1 százalékos az arány, ez éves szinten 1,1 százalékpontos visszaesést jelent. Az egyetlen jó hír a friss adatokban, hogy a korábbi évekkel ellentétben most a munka nélkül maradók nem vonulnak ki nagy számban a munkaerőpiacról. Sőt, a gazdaságilag inaktívak száma éves összehasonlításban még csökkent is, 3,540-ről 3,516 millióra.

A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.