Kártérítés. Benyújthatják kártérítési igényüket a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalhoz az agrárvállalkozások, miután Gráf József agrárminiszter az idei aszályt az ország teljes területén vis maior eseménynek nyilvánította. Az FVM állásfoglalása volt a feltétele annak, hogy a regisztrált termelők a nemzeti agrárkár-enyhítési rendszerből támogatásokat kaphassanak, ha betakarítás utáni, számított hozamérték-csökkenésük meghaladja a 30 százalékot. Az állam az elismert veszteségek 80 százalékát téríti meg, túligénylés esetén pedig a kérelmezők között „arányos visszaosztást” alkalmaz. Ágazati felmérések szerint a kalászosoknál és a repcénél lesz a legnagyobb a terméskiesés.
A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) szerint biztosan nem lesz elegendő kártérítési forrás, mivel az állami és termelői hozzájárulásból táplálkozó nemzeti kárenyhítési alap 5 milliárd forinttal gazdálkodhat, miközben a termelői veszteségek 65–80 milliárdra rúghatnak – közölte Obreczán Ferenc, a szervezet főtitkára. Ráadául a június 30-ig esedékes gazdálkodói befizetések egy része is kétségessé vált, mivel az agrárvállalkozások rossz pénzügyi helyzetben vannak.
Hatással lehet viszont az FVM-közlemény a termelők és a felvásárlók szerződéses kapcsolataira, mert a gazdálkodók hivatkozhatnak a vis maiorra, ha a vállalt árumennyiséget az aszály miatt nem tudják leszállítani – közölte Tóth István, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének titkára. Tény ugyanakkor, hogy mostanra a szokásosnál kevesebb értékesítési szerződés született, mivel a piaci szereplőknél a hitelválság finanszírozási (felvásárlási) nehézségeket okoz. A malomipar például – állapította meg Lakatos Zoltán, a Gabonaszövetség elnöke – biztosan kevesebb búzát vesz majd meg az idei aratás után a pénzügyi gondok miatt. HL
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.