Hiába indul el várhatóan még ebben a hónapban a nagyvállalatoknak szóló, mintegy tízmilliárd forint keretösszegű, 4+1 néven ismertté vált munkahelymegőrző pályázat, a lapunk által megkérdezett nagy „átállók” most, úgy tűnik, nem élnek a lehetőséggel.
„Biztosan nem nyúlunk majd ehhez a munkahelymegőrző támogatáshoz” – szögezte le lapunk kérdésére Légrádi Veronika, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. szóvivője. Elmondása szerint a cég az április 20-tól november 15-ig tartó időszakra áll át a négynapos munkahétre, mégpedig úgy, hogy a munkaórák száma változatlan maradt. Így lényegében a korábbinál hatékonyabb, úgynevezett nyári munkarendre tértek át a társaságnál, ez a tervek szerint a 3300 dolgozó esetében mintegy 200 millió forintos megtakarítást jelent.
A General Motors szentgotthárdi motor- és váltógyára is foglalkozik a munkahelymegőrző pályázatok lehetőségével, ám a szóvivő konkrétumokról egyelőre korainak tartaná beszélni. Mint ismert: a cégnél 2009. január 19-én írták alá azt a keretmegállapodást, amelynek értelmében év végéig csökkentett munkaidőt rendelhet el a menedzsment. Ez azt jelenti, hogy igénytől függően döntik el, melyik héten dolgozzon öt napot vagy annál rövidebb időt a gárda. Jelenleg arra számítanak, hogy a következő időszakban teljes időben foglalkoztathatnak. Összesen 1050 munkavállalót érint a változtatás, közülük mintegy 640 fő a cég saját állománya, 40 bérelt munkavállaló, 370-en pedig alvállalkozóként segítik a gyártás folyamatát.
Kkv-k. Bár a nagyvállalatoknak várni kell még rá, a mikro-, kis- és középvállalkozások már múlt hét óta pályázhatnak a 4+1 programra. A képzéssel kombinált munkahelymegőrző támogatásra aspirálók a kiírás szerint két lehetőség közül választhatnak. Az egyik szerint akár önrész nélkül is igényelhetnek támogatást, maximum 150 millió forintig. Ez esetben a képzés idejére jutó bérköltségek támogatására fordítható összegnek az összes költségen belül nincs felső korlátja. Ugyanakkor a támogatást össze kell vetni más konstrukciók esetében elnyert, illetve ez év végéig elnyerhető támogatásokkal.
A másik változat esetén 20-30 százalékos önrészt kell biztosítaniuk a jelentkező vállalkozásoknak, és az összes költségüknek legalább 50 százalékát a képzés közvetlen személyi költségeire kell fordítaniuk.
A meghirdetéskor húszmilliárd forintos keretösszeg áll a pályázók rendelkezésére. Ebből a tervek szerint május–júliusban 10, augusztus–szeptemberben 3,75 milliárd forintot osztanak szét. A fennmaradó 6,25 milliárdos összeg pedig az októbertől decemberig tartó időszakban áll majd a pályázók rendelkezésére. Az Európai Szociális Alap és Magyarország költségvetésének társfinanszírozásából megvalósuló pályázat segítségével az előzetes számítások szerint legalább 125 vállalkozást tudnak támogatni. Fontos azonban, hogy csak azok a mikro-, kis- és középvállalkozások nyújthatnak be pályázatot, amelyek legalább öt főt foglalkoztatnak, s a tervezett képzésbe legalább két munkavállalót bevonnak.
Az elnyerhető támogatás öszszege minimum kétmillió forinttól maximum 150 millióig terjedhet. A támogatás egy képzésbe bevont munkavállalóra jutó maximális összege 1,3 millió forint lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.