BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem szorít meg Sarkozy

„Nem fogok megszorító politikát alkalmazni, mert az a múltban mindig kudarcba fulladt” – jelentette ki Nicolas Sarkozy francia államfő a törvényhozás két házának a versailles-i királyi palotában megtartott közös ülésén. Az elnök szerint az adóemelések csak meghosszabbítanák a válságot, ráadásul a franciaországi adóterhelés mellett a további emelés nemhogy mérsékelné, inkább csak növelné a deficitet.

A költségvetés hiányát Sarkozy a kiadások lefaragásával sem igyekszik visszafogni. Gazdaságpolitikájának finanszírozására a kormány vagy a lakosságtól, vagy a pénzpiacokon fog hitelt felvenni. Ennek összegéről és pontos módjáról az „új kiadási prioritások” megfogalmazása után határoznak.

Az új gazdaságpolitikai célok kidolgozása már alighanem egy új összetételű kabinet feladata lesz: Sarkozy várhatóan ma jelenti be kormányának átalakítását. A részletekről előzetesen semmi nem szivárgott ki, így csak az európai parlamenti mandátumot szerzett Michel Barnier mezőgazdasági és Rachida Dati igazságügy-miniszter távozása biztos.

Bár Sarkozy lendületes reformerként lépett hivatalba 2007-ben – adócsökkentéseket hajtott végre, új szabályokat vezetett be a túlórára, és megszüntette a 35 órás munkahetet – az utóbbi egy évben már a válságkezelésre volt kénytelen összpontosítani. Radikális átalakításokat elemzők a közeljövőben sem várnak tőle.

Sarkozy mindenesetre most annak ellenére is „jelentős öszszegű” új kiadásokat helyezett kilátásba, hogy Eric Woerth költségvetésért felelős miniszter hét végi figyelmeztetése szerint a büdzsé hiánya az idén és jövőre is meghaladja majd a GDP 7 százalékát. Sarkozy azonban úgy fogalmazott, hogy a végrehajtandó program költségigényét „nem lehet kielégíteni az éves büdzsé szigorú keretei között”. Mint ismert, Franciaország tavaly decemberben már meghirdetett egy 28 milliárd eurós élénkítő csomagot.

Márciusban Párizsban még csak 5,6 százalékos idei deficittel számoltak. Woerth szerint a 2009-es hiány 115 milliárd euróra rúghat, amelyet azonban még a társadalombiztosítás 20 milliárd eurós deficitje is megfejel. A nehézségeket jelzi, hogy a tárca becslése szerint a társasági adóbevételek az idén a felét sem érik el a megszokott, 50 milliárd euró körüli összegnek.

A kormány 2009-re 3 százalékos gazdasági visszaeséssel számol, Woerth szerint azonban jövőre már 0,5 százalékos növekedés is elképzelhető. Elemzők ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy a válság kitörése előtt még 7 százalék alatt álló munkanélküliség az idén meghaladhatja a 10 százalékot. Reuters, EUobserver

Monarchia?

Egy tavalyi alkotmánymódosítás tette lehetővé, hogy 1848 óta most először beszédet intézhessen a törvényhozáshoz egy francia államfő. A lépést azonban az ellenzék az elnöki hatalom kiterjesztésére irányuló kísérletként élesen bírálta.

A versailles-i helyszínt a „monarchista szimbolika” és az ülés megrendezésének szocialista becslés szerint 500 ezer–1 millió eurós költsége miatt ugyancsak támadták.

A kommunisták és a zöldek ezért meg sem hallgatták Sarkozyt.

A versailles-i helyszínt a „monarchista szimbolika” és az ülés megrendezésének szocialista becslés szerint 500 ezer–1 millió eurós költsége miatt ugyancsak támadták.

A kommunisták és a zöldek ezért meg sem hallgatták Sarkozyt.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.