Kizárólag érvényes hatósági engedéllyel lehet majd Magyarországon fémmel kereskedni, és azt a megjelölt telepen tárolni – áll többek között a fémek begyűjtésével és értékesítésével kapcsolatos visszaélések visszaszorításáról szóló törvényben.
Az Országgyűlés által hétfőn elfogadott jogszabály szerint a kereskedőknek kötelességük lesz az átvett áruról szerződést vagy nyilatkozatot készíteni. Az új törvény így próbálja teljes egészében ellenőrizhetővé, és nyomon követhetővé tenni a fémek adásvételét és szállítását, és visszaszorítani a fémlopásokat.
A fémkereskedelmet külön, névre szóló engedélyhez kötik, és a hatóságok felé kötelező lesz a kereskedőnek az online adatszolgáltatás. Nem kaphat engedélyt akinek vám- vagy adótartozása van, csődeljárás alatt áll, nincs megfelelő képesítése, vagy jogerősen elítélték bűncselekmény miatt.
Írásos megállapodást kell kötni a fém átvételéről, illetve annak értékesítéséről. Az áru átvételét meg kell tagadni, ha a fémet átadó személy nem hajlandó igazolni magát. A kereskedő az árut a beszállítás utáni hatodik napig tárolni köteles az engedélyben meghatározott helyen. Anyagkísérő okmányt vagy szállítólevelet kell kiállítani, ha két telep között szállítanak fémet. Napi nyilvántartást kell vezetni az árukészletről, annak átvételéről és továbbadásáról is, az eladó és a vevő adatainak rögzítésével.
A fémkereskedelmi tevékenység idejére kötelező biztosítékot felajánlani a fémkereskedőknek. Ennek összegét külön határozatban állapítják meg, és a pénzt például akkor lehet felhasználni, ha a kereskedő egy harmadik személynek kárt okoz a felvásárlással, vagy bírsággal tartozik, és az már végrehajtható.
A törvényi előírások megszegéséért 600 ezer forintig terjedő bírságot szabhatnak ki a kereskedőre. Büntetést kell fizetni, ha a kereskedő nem vezet nyilvántartást az átvett fémről, nem jól vezeti azt, hamis adatokat ír bele, vagy nem küldi meg a szükséges adatokat a hatóságnak. A fémkereskedelemről szóló új jogszabály a kihirdetése utáni negyedik hónap első napján lép hatályba.
A fémtolvajok főként a közterületeket károsítják meg. Elsősorban a hőtáv-vezetékeket, vasúti berendezéseket, trafóházakat, elektromos elosztó szekrényeket, postai kábeleket, fémburkolatokat lopják el. Gyakran tűnnek el KRESZ-táblák és köztéri szobrok is.
A legjelentősebb káruk – egyes becslések szerint legalább 10 milliárd forint – az áram-, gáz- és vízellátást biztosító cégeknek, illetve a vasúti és távközlési vállalatoknak van. A fémtolvajlást elsősorban az illegális felvásárlók gerjesztik. Az illegális árut a kereskedők bekeverik a telepeken lévő hulladékba, vagy gyorsan elszállítják a helyszínről, bizonylatot azonban nem adnak.
A rendőrség, és polgárőrség bejelentésre azonban gátat próbál szabni a fosztogatásnak, két pécsi férfit már tetten értek, akik gépkocsival fémet akartak elvinni a területről.
Cikkünk második részében néhány nagyobb nyilvánosságot kaott esetet dolgoztunk fel!
A cigándi víztározó zsilipeit is lopják
Leszerelték és raktárakban őrzik a tavaly novemberben átadott 90 millió köbméter víz befogadására alkalmas cigándi szükségtározó zsilipjeinek fém elemeit – értesült a Népszabadság. Az elemeket csak árvíz vagy belvíz esetén szerelik vissza, ugyanis ez a legolcsóbb módja, hogy védekezzenek a lopások ellen.
A Bodrogközben a közelmúltban évente 3-5 millió forintos kárt okoztak a tolvajok. Az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóságnak tavaly tizennégymillió forintnyi kára származott a lopások miatt. Egy-egy zsilipen okozott kár ugyan néhány tíz-, vagy százezer forint értékűnek látszik, ám a műtárgyak helyreállításának valós költségei meghaladhatják a több millió forintot.
Elhordják a bányát
Éjjel-nappal folyik a pécsi István-aknai volt bányaterület műemlékileg védett épületeinek kifosztása – adta hírül a bama.hu. Egy felszámolás alatt lévő magáncég korábban még tízmilliárdos fejlesztést tervezett, amelyről decemberben lemondtak. Miután a biztonsági őrök is elhagyták a helyszínt mindent megpróbálnak elhordani, ami értékesíthető.
A rendőrség, és polgárőrség bejelentésre azonban gátat próbál szabni a fosztogatásnak, két pécsi férfit már tetten értek, akik gépkocsival fémet akartak elvinni a területről.
A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal pedig határozatban kötelezte a tulajdonos felszámolót, hogy legkésőbb november elsején kezdje meg a műemlékileg védett épületeken a megerősítési, tetőfedési és egyéb szükséges felújítási, állagmegóvási munkákat. Elrendelték, hogy a védelem alatt álló épületeket tíz napon belül – a volt aknatornyot, az aknaházat, a kompresszorházat és a kapcsolóházat – kerítsék körbe, a bejáratokat torlaszolják el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.