Az ajánlások a vezetői javadalmazástól kezdve, az igazgatósági tagok kiválasztásának módjáig, kitérnek a bankok menedzselésének összes fontos aspektusára. Gordon Brown kormányfő máris üdvözölte az anyagot, a szigorítások hatálybaléptetéséről ősszel tárgyal a kabinet.
A drákói fegyelmezés okait illetően a Reuters emlékeztet, hogy a brit bankrendszert megrendítő válság kezelése végett a kormánynak összesen 1300 milliárd font sterling összegben kellett – jelenlegi és jövőbeni – terheket az adófizetőkre testálnia. Államosítani kellett két hitelintézetet (Northern Rock illetve Bradford & Bingley) a kormánynak többségi részesedést kellett szereznie az RBS-ben, és – a Reuters fogalmazása szerint „puskacső előtti” – kényszerházassággal kellett egymáshoz adni a Lloyds és az HBOS teljes bankhálózatát.
Ilyen kényszerintézkedések megelőzése végett a kormány a jövőben felelőssé teszi a bankokat, ha nem tartják magukat a szigorításokhoz.
Az ajánlásokat a Morgan Stanley nemzetközi hálózatának korábbi elnöke, David Walker mutatta be, azzal a figyelmeztetéssel, hogy azok alkalmazását a brit pénzügyi felügyelet (FSA – Financial Services Authority) fogja majd számon kérni, amely a maga részéről további szabályozásbeli megszorításokat is hozzáad a tervezethez.
Az igazgatóság tagjai és a testület elnöke számára személyre szóló felelősséget és az eddigieknél sokkal szigorúbb munkarendet állapítanak meg. A jövőben nem lesz elegendő, hogy a csúcsvezetők csak általánosságban ismerjék az irányításuk alatt álló intézmények főbb mutatóit, ehelyett interjúkon az FSA részletesen beszámoltatja őket a banknál alkalmazott ügyletek technikai részleteiről, igazolandó a képességet az elemi kockázati viszonyok felfogására.
A pénzintézeteknél javadalmazási bizottságot kell felállítani, amelyeknek – a világon az egyik legszigorúbbnak szánt rendezés részeként – a kiemelt nyugdíj-járandóság megállapítását is vizsgálnia és indokolnia kell, elkerülendő az RBS korábbi vezetőjének példáját, aki horribilis összegű nyugdíjat vitt magával, miután csődbe juttatta a bankot. A hitelintézetek mindegyikének fel kell állítania a közeljövőben egy belső, kockázat-elemző bizottságot, amelynek például vállalat-átvételi vagy fúziós ügyekben lesz döntő szavuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.