Ivan Gasparovic szlovák államfő pénteken aláírta az államnyelvtörvény módosítását. A június 30-án módosított például előírja, hogy a nyilvános érintkezésben ezentúl szlovákul kell használni a szlovákiai földrajzi elnevezéseket. A kórházakban, egészségügyi és szociális intézményekben csak ott beszélhet a személyzet magyarul a pácienssel, ahol legalább 20 százaléknyi magyar él.
A községi hangosbemondókban először szlovákul kell elmondani a hirdetést, valamint mindenféle nyilvános felirat esetében először a szlovák feliratnak kell szerepelnie, utána az „egyéb nyelvűnek”, miközben a szlovák feliratot nem lehet kisebb betűvel írni, mint a nem szlovákot. A nem szlovák szöveg csak a szlovák teljes fordítása lehet. Az emléktáblákon szlovák feliratnak is kell szerepelnie, amely nem lehet tartalmában rövidebb mint a kisebbségi nyelvű.
A kulturális és az oktatási-nevelési rendezvényeket két nyelven kell felvezetni, akkor is, ha ezt a közönségből senki sem igényli. Ami a magán rádióadókat és tévéadókat illeti, eddig az volt a szabály, hogy a magyar nyelvű műsort ugyanolyan terjedelemben szlovákul is sugározni kellett volna, ami a gyakorlatban ellehetetlenítette a kisebbségi rádió és tévéadók alapítását. Az új szabályozás szerint az esetleges kisebbségi televízióknál feliratozással kellene megoldani a szlovák nyelvű nézők tájékoztatását. A nyelvtörvény megsértéséért akár 5000 eurós pénzbüntetés is kiszabható.
A módosított nyelvtörvény a két szlovákiai magyar párt, a Magyar Koalíció Pártja (MKP) és a Híd egybehangzó véleménye szerint korlátozza a kisebbségek anyanyelvhasználati jogait, és sérti jelenlegi jogállásukat Szlovákiában. Az MKP azt tervezi, hogy az államnyelvtörvény ügyét az alkotmánybíróság elé viszi. A nyelvtörvény megsértéséért bizonyos esetekben akár 5000 eurós pénzbüntetés is kiszabható.
A szlovák államnyelvtörvény ügyében nem közeledtek az álláspontok a két ország kisebbségi vegyes bizottságának budapesti ülésén pénteken. A szlovák fél szerint a törvény nem csorbítja a szlovákiai magyarok jogait, míg a magyar fél a törvény ellentmondásosságára hívta fel a figyelmet.
„Nem feltételezi, hogy a szlovák társadalom akadályozni akarja a szlovákiai magyarok anyanyelvhasználatát, de ha ez így van, akkor nem kell olyan jogszabályt alkotni, amiből ezt a következtetést lehet levonni” – mondta az ülés után Gémesi Ferenc, a bizottság magyar társelnöke. A Miniszterelnöki Hivatal kisebbség- és nemzetpolitikáért felelős szakállamtitkára kijelentette, hogy a mindenkori magyar kormányok mindenkor kifejezték egyet nem értésüket, ha a magyar közösségeket jogsérelem érte vagy éri, ez a tematika mindig is része marad kapcsolatainknak. A magyar fél akkor is élni fog az EBESZ kisebbségi főbiztosa által felajánlott konzultációs lehetőséggel, ha csak a magyar delegáció fog ezen részt venni.
„A szlovák fél őszinte igyekezete volt eloszlatni a törvény szövegének értelmezése körüli kételyeket, és próbálták elmagyarázni, hogy a törvény módosításával nem csorbultak a szlovákiai magyarok jogai” – mondta Miroslav Mojzita. A bizottság szlovák társelnöke példákat említett arra, hogy az eredetileg 1995-ben megalkotott törvényből kikerültek olyan elemek, amelyek szerinte eddig hátrányosan érintették a szlovákiai magyarokat. Mojzita szerint a törvény „csak az államnyelv használatával foglalkozik, nem avatkozik be az emberek magánéletébe, és nem akarja büntetni a magánembereket”, valamint „rendezi és elősegíti a kisebbségi nyelvek használatát”. Elmondta, hogy a szlovák fél nem zárkózik el semmilyen kommunikációtól ebben a kérdésben, az EBESZ kisebbségi főbiztosának kérésének eleget tett, és angolul átadták a törvény szövegét.
A bizottsági ülésen szó esett a pilisszentkereszti Szlovák Ház építéséről, a szlovákiai magyar kulturális szervezet, a Csemadok programjainak támogatásáról és a kisebbségi újságok kiadásával kapcsolatos kérdésekről is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.