BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem arra költik az uniós pénzeket, amire kellene

A Start Zrt.-nél a beérkező pályázati kezességigények száma az idén közel 30 százalékkal megemelkedett

Szigorítja a pályázatok elbírálását a Start Tőkegarancia Zrt., ugyanis tapasztalataik szerint egyre többször fordul elő, hogy nem a támogatni kívánt projekt megvalósítására fordítanák a pályázó vállalkozások az elnyert pénzeket – tájékoztatta a Világgazdaságot Zoltán Csaba, a társaság vezérigazgatója.

A Start Zrt.-nél a beérkező pályázati kezességigények száma az idén közel 30 százalékkal megemelkedett, ugyanakkor a kockázatok növekedésével együtt jelentősen megnőtt az elutasított igénylések száma is. Míg tavaly az igénylések számának csupán negyedét utasították el, addig ebben az évben ez a szám már közel az ötven százaléknál jár. Az érdeklődés növekedésének hátterében az is állhat, hogy decemberben az Nemzeti Fejlesztési Ügynökség úgy döntött: a korábbi 25 százalékról 40 százalékra emeli az előleglehívás lehetséges arányát.

„Amikor az ember nagy bajban van, sok mindenre képes, hogy pénzhez jusson, de ez természetesen nem számít bűnnek, ugyanis hisz abban, hogy fél éven belül lecseng a válság, vagy beindul valamiféle felpezsdülés, így lesz forrás, akár hitel formájában is” – véli Zoltán Csaba.

Az igénylők némelyike a feltételekkel nincs tisztában. Nem tudják, hogy 6 hónapon belül el kell számolni a támogatás összegével, valamint, hogy visszakövetelik a támogatást, ha kiderül, hogy nem az igényelt projektre fordították. Sok vállalkozás arra kívánja felhasználni a 40 százalékos támogatási előleget, hogy a kialakuló likviditási problémáját megoldja, a működést, vagy adott esetben a veszteséget finanszírozza. „Ha valaki nyert egy 100 milliós támogatást, már rohant is, hogy a 40 milliót lehívja”  – érzékeltette tapasztalatait Zoltán Csaba.

Általános tapasztalat, hogy a válság miatt sok hazai vállalkozás szembesült likviditási problémákkal, így felértékelődött a fedezet lekötése nélküli finanszírozási lehetőségek jelentősége, és a korábban az EU-s támogatásokkal kapcsolatban lekötött biztosítékok felszabadításának lehetősége, fedezet nélkül igénybe vehető garanciatermékekkel történő helyettesítése.

Lapozzon!

Ahogy Zoltán Csaba elmondta, a Start Zrt. kezességvállalása nem automatikus szolgáltatás. Viszonylag egyszerű, de lényegre törő vizsgálatot végeznek: megnézik, hogy pénzügyileg mennyire stabil a vállalkozás, valamint az is kritérium, hogy a támogatási szerződés feltételeit tudja-e teljesíteni.

Amennyiben a bírálat során nyilvánvalóvá válik, hogy a szűkös likviditással rendelkező kedvezményezett az előleget nem a támogatott projekt megvalósítására, hanem elsősorban a likviditási nehézségeinek áthidalására veszi igénybe, úgy a Start kénytelen az igénylést elutasítani. Ez esetben ugyanis nincs biztosíték arra, hogy az előleg felvételét követő hat hónapon belül lesz forrás a beruházás megkezdésére és időközi elszámolás benyújtására, mely egyúttal az előleg igénybevételének feltétele is. A Start Zrt. azt vélelmezi, hogy a támogatott cél valósul meg, bár az is igaz, hogy a támogatást elnyerő kedvezményezett saját belátásán múlik, hogy az előleget mire költi valójában.

A támogatások visszakövetelésére leggyakrabban a kedvezményezett társaság felszámolása miatt kerül sor, így várhatóan a Start Zrt. kezességvállalását is ezért akarják a legtöbben igénybe venni. Zoltán Csaba elmondta, hogy a korábban megfelelő pénzügyi helyzetű társaságok kockázatát is az elfogadhatónál magasabb szintre sorolják, a válság hatására visszaeső megrendelések és csökkenő eredményesség miatt.

Szintén elutasítják a kérelmet, ha a támogatott az előleget ugyan a beruházás megvalósítására szeretné felhasználni, de a beruházás befejezésére még nem áll rendelkezésre a teljes forrás. Amennyiben a beruházás félbe marad, akkor az addig lehívott támogatási összeget is vissza kell fizetni. Az is előfordul, hogy a kedvezményezett a támogatási szerződésben olyan kötelezettséget vállal, amelyek teljesítésére reálisan nincs esély.

Folyamatosan visszatérő probléma az olyan projektcégek esete, amelyek csak a támogatott beruházás megvalósítására jöttek létre. Ezek a társaságok jellemző módon alapvetően hitelfelvétellel szeretnék kivitelezni a projektet, minimális saját tőke mellett. A magas hitelarány önmagában is elutasítási ok lehet, azonban előfordul, hogy a társaság nem rendelkezik megfelelő hitelszerződéssel sem, így az előleg lehívásához vállalt kezesség komoly finanszírozási kockázattal is társul.
Zoltán Csaba elmondta, hogy a Start Zrt. célja kettős: egyrészt segíteni akarják a kkv-k támogatáshoz jutását, másrészről az is cél, hogy ne rombolják a Start Zrt. kezességvállalásai mögött álló, 6 milliárd Ft értékű Start Garancia Alap értékét kockázatos kezességvállalásokkal.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.