BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csavarok és fókák

Nincs uborkaszezon a nemzetközi kereskedelemben. Az elmúlt héten az Európai Unió és különböző partnerei három új kereskedelmi vitát is a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) elé vittek. Az esetek persze mind egyediek, de legalább egy általános tanulságra is rávilágítanak.

Kína 2001-es WTO-csatlakozása óta első ízben kezdeményezett WTO előtti vitarendezési eljárást az EU ellen, méghozzá azért, mert Peking szerint diszkriminatívak és protekcionisták a kínai csavarok ellen elrendelt uniós dömpingellenes vámok. Brüsszel azonban azt állítja, egyértelmű bizonyítékai vannak a kínai csavarok tisztességtelen árazására, amely komoly károkat okozott az európai gyáraknak.

A Fülöp-szigetek ellen viszont az EU kezdeményezett WTO-eljárást, mert az ázsiai országban diszkriminatív módon bizonyos esetekben ötvenszer magasabb adókkal sújtják az importált égetett szeszes italokat, mint a hazai gyártásúakat. Catherine Ashton uniós kereskedelmi biztos szerint a Fülöp-szigeteki protekcionizmust az is bizonyítja, hogy az országban tavaly 47 millió láda égetett szesz fogyott, de ebből csak egymillió volt az import. Kanada pedig a fókatermékek állatvédelmi célú uniós forgalmazási tilalmát érzi WTO-sértőnek.

Valószínűleg törvényszerű is, hogy gazdasági lejtmenet idején megsokasodjanak a kereskedelmi viták. Ha viszont túlságosan elterjed a protekcionizmus, annak nem lesznek nyertesei. Csak vesztesei. UGy

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.