BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gazdaságtalan hazai rendszerszabályozás

A mostaninál jóval nagyobb szabályozható erőművi kapacitásokra lenne szükség – véli egy tanulmány

A mostaninál érdemben nagyobb szabályozható erőművi kapacitásokra van szüksége a villamosenergia-rendszernek – állítja egy MVM-tanulmány. A szélenergia-kapacitások tervezett bővítése, valamint az új paksi atomerőműblokkok miatt ugyanis rendkívüli mértékben megnőne a rendszerszabályozás költsége.

A szabályozás gazdaságossága már most is kifogásolható: az áramtúlkínálat miatt az év első negyedében 44-szer kellett visszafogni a legolcsóbb termelő, a paksi atomerőmű teljesítményét.

Áramtúlkínálatot a kisebb kereslet mellett (az uniós vállalásaink miatt) kötelezően átveendő energia mennyiségének növekedése okozhat. Ilyen a hővel kapcsoltan termelt, illetve megújulókból előállított áram. Miközben az utóbbin belül a biomaszsza-alapú termelés tervezhető, a szélalapú áram megjelenése már jóval bizonytalanabb. Viszont azonnali szabályozást követel.

„Az utóbbi években a szabályozási költségek rendre az előző évi másfél-kétszeresére nőttek” – mutat rá a tanulmány. Szeredi István, az MVM szakértője által összeállított dolgozat szerint a megoldást egy gyors szabályozású, rendszerszemléletű erőmű építése jelentené. A feltételeknek a vizsgálatok alapján leginkább egy piaci alapon működtetendő, két lépcsőben telepíthető, két 600 megawattos blokkból álló szivattyús-tározós erőmű felelne meg.

A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.