A fejleményeket kommentálva a szövetségi statisztikai hivatal rámutatott, hogy a külgazdasági teljesítményben utoljára 2006 szeptemberében lehetett ilyen mértékű javulást kimutatni. A fordulat az elemzőket is meglepte, akiknek az előrejelzéséből – a 7 százalék helyett – mindössze 1,1 százalékos átlagos növekedés adódott. A Der Spiegel munkatársa az irányzat tartósságára a nemzetközi gazdasági viszonyok javulásából következtet. A hamburgi lap jelentésében főleg optimista nyilatkozatokat idéz, amelyek szerint a globális konjunktúrában elképzelhető ugyanolyan „viharos” javulás, mint amilyen ütemben a visszaesés bekövetkezett. Megfigyelők felhívják a figyelmet az USA-ban tapasztalható pozitív várakozásokra, amelyek a beszerzésimenedzser-index javulásában tükröződnek, továbbá arra is, hogy Kínában néhány hónap óta ismét élénkül a vállalati beruházás.
Az óvatosabbak azonban rámutatnak, hogy a német exportban a havi javulás csak a szerény májusi bázisértékhez viszonyítva látszik impozánsnak. Ehhez képest a külföldi eladások 22,3 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól, az idei és a tavalyi első fél év között pedig 23,2 százalékos csökkenés jelentkezett. A német exportőrök szövetsége 2009 egészére a kivitel 18 százalékos csökkenését prognosztizálja, ez azonban – az előjelzés szerint – jövőre már átfordulhat 5–10 százalék közötti növekménybe.
A bizakodó értékelésekkel szemben a Handelsblatt idéz óvatosságra intő véleményeket, amelyek szerint elképzelhető valamilyen „szalmalángeffektus”, amelyet a későbbi hónapokban a helyzet ismételt romlása követhet. A mostani javulás visszavezethető például olyan egyszeri hatásokra, mint a készletek feltöltése.
További részletek: vg.hu/nemetexport
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.