Ján Pociatek pénzügyminiszter a hazai össztermék 6,2 százalékos csökkenésével és a GDP 6,3 százalékára rúgó államháztartási hiánnyal számol az idén, de utóbbival kapcsolatban jelentős kockázati tényezőként említi a gazdasági helyzet alakulását. A válság hatására az állam, a tartományok és az önkormányzatok adóbevételei egyaránt csökkennek, és utóbbiak csak hitelfelvétellel tudják szinten tartani a közszolgáltatásokat – mutat rá a pénzügyi tárca elemzése.
Douglas Renwick, a Fitch igazgatója viszont a Bloombergnek adott telefoninterjúban úgy fogalmazott: a gazdasági visszaesés várhatóan enyhébb lesz a kormány által várt 6,2 százalékosnál.
Az idei első negyedévben éves összehasonlításban 5,6 százalékkal, a második negyedben 5,3 százalékkal zsugorodott északi szomszédunk gazdasága, az utóbbi adat az előző negyedhez képest már 2,2 százalékos emelkedésnek felelt meg. A visszaesést leginkább az export zuhanása magyarázza, miközben a kormányzati kiadások – és csekélyebb mértékben a lakossági fogyasztás is – bővültek.
Renwick szerint a szlovák államháztartás helyzete sem ad okot aggodalomra. A 6,3 százalékos hiány ugyan több mint kétszerese az EU által előírt plafonnak, de Robert Fico miniszterelnök hiteles konszolidációs programot vázolt fel a deficit csökkentésére.
A törvényhozás előtt fekvő csomag értelmében kiadáscsökkentésekkel biztosítanák, hogy az idén semmiképpen ne lépjék túl a 6,3 százalékos arányt, és 2012-re elérnék a 3 százalékot.
A Fitch igazgatója szerint szükség esetén az államadósság növelésére is van lehetőség, hiszen Szlovákiában az eladósodottsági mutató irigylésre méltóan alacsony – a GDP 28 százalékának megfelelő – szinten van. A hitelminősítő A plusz kategóriába sorolja Szlovákia adósságait, ez Kelet-Közép-Európában – Csehországgal holtversenyben – a legjobb eredmény.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.