BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A szlovákok önkritikusabbak a magyaroknál?

Fontos különbséget tennünk elitek és közvélekedés, valamint az általuk követett viselkedésminták között, amikor a szlovák-magyar viszonyról beszélünk – derül ki a Demos egyik tanulmányából.

A Malženicky Katica és Ravasz Ábel készítette összeállítás egy korábbi felmérésre hivatkozik, amelyből kiderül: a szlovák többség által vallott értékek között – a hagyományos szlovák önkép egyik pillérét képező békeszeretet mellett – kitüntetett helyet foglalt el a szolidaritás és a nyugodt élet előnyben részesítése.

Az általános hozzáállás szintjén a válaszadók 75%-a fejezte ki a békés, nyugodt, rohanásmentes élet melletti elkötelezettségét; 53%-ra a saját bevallása szerint gyors életritmus volt jellemző, míg 47%-ra a nyugodt életstílus. Megállapítható, hogy Szlovákia a többi posztszocialista országhoz viszonyítva a legáltalánosabb értékorientációk szintjén nem különbözik jelentős mértékben, viszont a politikai kultúra, a politikai közösség és a politikai elit képviselte értékek és normák tekintetében nagyobb eltérések mutathatók ki - olvasható a tanulmányban.

A megkérdezettek 92%-a az együttműködés híve, 89%-uk a párbeszédnek és egymás egyenrangú elismerésének elkötelezettje, 48% pedig kétségbe vonta azt az állítást, miszerint az autoritás egyenlő azzal, hogy a tekintéllyel bírónak van mindig igaza. A szlovákok magasra értékelik a demokráciát és az egyéni szabadságjogokat is: 2003-ban 69,9%-uk gondolta azt, hogy a politikai és egyéni jogok jelentik a demokrácia legfontosabb értékeit. 80,9%-uk szerint a szabadságot csak annyiban érdemes korlátozni, hogy másokat ne lehessen megkárosítani.

Egy másik kutatás során etnocentrizmusra vonatkozó kérdéseket tettek fel dél-szlovákiai magyaroknak és szlovákoknak. A résztvevőknek négy pozitív és négy negatív tulajdonság kapcsán kellett eldönteniük, melyik etnikai csoportra igazak a kettő közül. Az eredmények azt mutatták, hogy mindkét csoport tagjai a legtöbb esetben elutasították a negatív állításokat mindkét nemzettel kapcsolatban. A szlovákok relatíve gyakrabban fogadták el a pozitív állításokat mindkét csoportra vonatkozóan, és gyakrabban mutattak önkritikát is, mint a magyarok. A magyarok ehhez képest gyakrabban jellemezték negatív jelzőkkel a szlovákokat, és ugyanígy gyakrabban mutatták be magukat pozitív jellemzők alapján.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.